GeriGündem 14 yaşındaki kıza 15 bin TL başlık parası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

14 yaşındaki kıza 15 bin TL başlık parası

Çorum’da 14 yaşındaki D.B., 15 bin TL başlık parası karşılığında sağır ve dilsiz 27 yaşındaki Sefa K. ile imam nikahı ile evlendirildi. Kızın yaşı küçük olduğu için resmi nikah kıyılamadı. Şikayet üzerine jandarma Sefa K., babası Kemal K., annesi Hafiza K. ve D.B.’nin babası Ahmet B.’yi gözaltına aldı. Sefa K., Kemal K. ve Ahmet B. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Cumhuriyet Savcısı hazırladığı iddianamede 14.5 yıl ile 22 yıl arasında değişen hapis cezaları talep etti. D.B. ise yetiştirme yurduna yerleştirildi.

Olay geç yıl Ağustos ayında meydana geldi. İşitme ve konuşma engelli oğlu Sefa K.’yı evlendirmek isteyen babası Kemal K. ile annesi Hafiza K., Van’ın Çaldıran İlçesi’nde yaşayan Ahmet B.’nin 14 yaşındaki kızı D.B.’yi görüp beğendi. Kızın ailesiyle 15 bin TL başlık parası karşılığı anlaşan K. çifti, parayı vererek D.B.’yi yaşadıkları Çorum merkeze bağlı Türkler Köyü’ne getirdi. Burada aile arasında yapılan düğünle evlendirilen D.B., Sefa K.’nın sağır ve dilsiz olduğunu öğrenince evliliğe karşı çıktı. Ancak D.B., babası Ahmet B.’nin baskısı sonucu evliliği kabul etmek zorunda kaldı.

İHBAR ÜZERİNE JANDARMA BASKIN YAPTI
Geçen yıl Eylül ayında bir ihbarı değerlendiren jandarma Kemal K.’nın evine yaptığı baskında D.B.’yi evde buldu. Gözaltına alınan Sefa K. ve babası Kemal K., çıkartıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Anne Hafiza K. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Van’ın Çaldıran İlçesi'nde yakalanan kızın babası Ahmet B. de tutuklanıp, Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, D.B. devlet korumasına alındı.

‘BABAMIN ZORUYLA KABUL ETTİM’
Babasının zoruyla gayri resmi olarak evlendirildiğini söyleyen D.B., “Bizim yaşadığımız yerde baba ne derse o olur. Babama Sefa’nın ailesi 15 bin TL başlık parası verdi. Ben de babamın zoruyla evliliği kabul etmek zorunda kaldım” dedi.

‘BAŞLIK PARASI ALIP VERMEDİK’
Damadın babası Kemal K. ise, “Arkadaşlarımın aracılığıyla, Van’ın Çaldıran İlçesi’nde yaşayan Ahmet B.’nin kızına talip olduk. Bize ‘kızın yaşı büyük’ demişlerdi. Kesinlikle başlık parası vermedim” diye konuştu. D.B.’nin babası Ahmet B.’de kızını evlendirmek için başlık parası almadığını öne sürerek, “Bizim buralarda kızlar o yaşta evlendirilir. Kızımın rahat etmesi için evlendirmek istedim” diye kendini savundu.

‘BAKİRE AMA RUH SAĞLIĞI BOZULMUŞ’
D.B.’nin Çorum Devlet Hastanesi’nde yapılan doktor muayenesinde bakire olduğu ve fiili livata bulgusunun bulunmadığı tespit edildi. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan muayenede ise D.B.’nin ”Kendi yaş grubu içerisinde hafif derecede zeka geriliği düzeyinde performans gösterdiği, mağdurenin gerçekleşen eylemlerden dolayı ruh sağlığının bozulduğu” belirtildi.

14.5- 22 ARASINDA HAPİS İSTEMİ
Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede Sefa K. hakkında 15 yaşından küçük kız ile ilişkiye girerek cinsel istismar suçundan 22 yıl, babası Kemal K. ve annesi Hafiza K. hakkında, cinsel ilişkiye girmesi için evlerinde oda açarak yer temin etmek ve kıza baskı yapmak suçundan 14.5 yıl, D.B.’nin babası Ahmet B.’ye ise, ‘15 yaşından küçük mağdurenin üzerindeki velayet hakkını kötüye kullanmak ve başlık parası alarak gayri resmi evlendirmek suretiyle cinsel istismara iştirak’ suçundan 22 yıl hapis cezası istedi. Sanıkların yargılanmasına Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle