Gündem Haberleri

  14 yaşındaki B.Ç.'nin kemik yaşına bakıldı

  Hürriyet Haber
  31.10.2008 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Yazar Hüseyin Üzmez'in (76), “çocuğun cinsel istismarı” suçundan yargılandığı davada “mağdur” olarak yer alan B.Ç'nin (14) dün hastanede kemik yaşının tespitine yönelik tetkiklerden geçirildiği öğrenildi.

  Alınan bilgiye göre, davaya bakan Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesinin, 28 Ekimde görülen ikinci duruşmada 'B.Ç'nin tam teşekküllü bir hastanede kemik ölçümü yapılarak gerçek yaşının tespit edilmesi” yönündeki kararı, Bursa Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne tebliğ edildi. Mahkemenin tebliği doğrultusunda, sosyal hizmet uzmanları tarafından dün barındığı yurttan alınan B.Ç. hastaneye götürüldü. Hastanede B.Ç'nin kemik yaşının tespitine yönelik kemik grafiği çekildiği ve diş muayenesi dahil çeşitli tetkiklerden geçirildiği bildirildi.

  Tetkiklerin uzmanlar tarafından değerlendirileceği ve rapor halinde mahkemeye sunulacağı bildirildi.

  Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Üzmez ve küçük kızın annesi Livaze Ç'nin tahliye edilmelerine karar verdiği ikinci duruşmada, 1994 yılında İnegöl Devlet Hastanesinde dünyaya geldiği bildirilen mağdur B.Ç'nin doğumuyla ilgili kayıtların bulunamaması nedeniyle, çocuğun tam teşekküllü bir hastanede kemik ölçümü yapılarak gerçek yaşının tespit edilmesini kararlaştırmıştı.

  İLK RAPORU VEREN KADIN DOÇENT YORUM YAPMADI

  Hüseyin Üzmez tarafından ‘cinsel istismara’ uğradığı belirtilen B.Ç.'ye ilk rapor, geçen Temmuz ayında Uludağ Üniversitesi'nce verildi.

  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda görevli uzman hekim Hüseyin Uslu ile B.Ç.'yi muayene ettikten sonra, ‘patolojik düzeyde anksiyete ve depresyon bulgusu mevcut’ raporu veren Yrd.Doç.Dr. Yeşim Taneli, İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun aksi yönde verdiği raporla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

  Bu konuda yorum yapmak istemeyen Yrd. Doç. Dr. Yeşim Taneli, pisikiyatr olan anne ve babanın kızı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptıktan sonra emekli olan Prof.Dr. Bilgen Taneli ile aynı fakültede Çocuk ve Ruh Sağlığı Başkanlığı’nı üstlenen Prof.Dr. Suna Taneli’nin kızı olan Yrd. Doç. Dr. Yeşim Taneli, anne ve basının yıllarca çalışıp emekli olduğu aynı üniversetede başarıyla görev yapıyor.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı