Gündem Haberleri

  14 ülke+17 müze= Birleşik Sanal Müze

  Edip Emil Öymen eeoymen@hurriyet.com.tr
  10.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa ve Akdeniz’den 17 müze, birleşik bir sanal müze oluşturdu. Müzenin konusu, Akdeniz yöresindeki İslam sanatı...

  Akdeniz’de İslam Sanatı üzerine "sınırları olmayan" ve Discoverislamicart.org adresinden ulaşılabilen bu özgün müzede ziyaretçiler, 14 ülkedeki eserleri, anıtları ve ören yerlerini keşfedip birbirleriyle ilişkisini kurabilecekler. Haziran 2004’ten itibaren 14 ülkeden 120 uzman, 42 müzeden eser, anıt ve ören yerini sergilemek üzere seçmeye başladı. Sonuçta ortaya 850 eser ve 385 anıttan oluşan 1,235 parçalık bir koleksiyon çıktı.

  Bu girişim, bir Avrupa Birliği işi. AB’nin, İslam sanatının İnternet yoluyla tanıtılması için ayırdığı para 3 milyon Euro.

  Türkiye’nin de dahil olduğu 17 ülke arasında şimdiye kadar ilk kez böylesine büyük ve kapsamlı bir iş birliği yapıldı. Türkiye’nin katkısını İzmir’deki Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü koordine ediyor. Katılımcı müzeler arasında Türkiye’den Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Almanya’dan meşhur Pergamon Museum ve Museum für islamische Kunst, İngiltere’den British Museum gibi uluslararası kurumların yanı sıra, uzmanlığıyla ünlü daha küçük müzeler de var (örneğin İsveç’ten Medelshavsmuseet-Akdeniz ve Yakın Doğu Eserleri Müzesi gibi). İlginç katkılardan biri ise Portekiz’den Campo Arqueologico de Mertola. Burası, İslam (Mağrip) etkisinde kalmış bu ülkede, aralarında dünyanın en önemli özel müzelerinden Gulbenkian Müzesi’nin de bulunduğu 13 Portekiz müzesinden oluşan bir ağı koordine ediyor.

  Birleşik Sanal Müze, katılımcı müzelerdeki İslam sanatı koleksiyonlarının yanı sıra Akdeniz havzasının İslami mirasını sunarken çeşitli müzelerdeki eserleri diğer örneklerle ilişkilendiriyor. Bu şekilde, müzede dolanırken, bu eserleri ait oldukları anıt ve ören yeri bağlamından daha geniş bir çerçeveye oturtmak mümkün. Bu yeni sunum şekliyle daimi koleksiyonda Emeviler’den (661) Osmanlı’nın sonuna (1922) kadarki döneme ait Kur’an, seramik, metal işleri, halı, dokuma, mücevherat, paralar gibi eserlerin yanı sıra mimari eserler ve arkeolojik alanların tarihi ve sanatsal değerleri ön plana çıkartılıyor. Hem katılımcı ülkelerin kendi dillerinde, hem de İngilizce ve Fransızca olarak...

  Bütün bu proje, Avrupa Birliği’nin Barcelona Süreci diye bilinen girişimin uzantısı. 1995 Kasım’ında AB+Kuzey Afrika+Orta Doğu’daki (Türkiye dahil) 12 ülkenin dışişleri bakanları, imzaladıkları deklarasyonda bu bölgedeki ülkeler arasında oluşturulan ortaklık, güvenlik ve siyasi işbirliğinin yanı sıra ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki işbirliğini de ilerletmeyi amaçlamışlardı. Bu işleri MEDA bütçesi finanse edecekti.

  Sanal müze hiç de ucuz bir girişim değil. Proje gider tutarının %80’i olan 3.1 milyon Euro’yu AB sağladı. Geri kalan %20’yi katılımcıların oluşturduğu konsorsiyum karşıladı. Ayrıca, sanat tarihi araştırmalarına sağladığı fonlarla dikkati çeken Lizbon’daki Gulbenkian Müzesi de 75 bin Euro’luk bir katkı yaptı.

  Sonuçta ortaya, İnternet’in her zaman en önemli nimeti sayılan bir kültür hizmeti çıktı: 7/24 kullanıma hazır işlenmiş bilgi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı