GeriGündem 14 Şubat hangi güne denk geliyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

14 Şubat hangi güne denk geliyor?

14 Şubat hangi güne denk geliyor?

Sevgililer Günü hakkında araştırmalar şubat ayının yaklaşmasıyla birlikte hız kazandı.  Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü'nün bu yıl hangi güne denk geldiğini araştıran vatandaşlar, o güne özel etkinlik planlarını şimdiden oluşturmak istiyor. Peki, 14 Şubat hangi güne denk geliyor?

Yılın en romantik zamanı olan 14 Şubat Sevgililer Günü'nün bu sene hangi güne denk geldiği, en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. İşte, 2019 Sevgililer Günü'nün kutlanacağı gün...

Sevgililer Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 14 Şubat tarihinde kutlanmaya devam edecek. 14 Şubat bu yıl perşembe gününe denk geliyor. Bu anlamlı günde, milyonlarca kişi sevdiği kişiyi mutlu edebilmek adına hediyeler alacak ve çeşitli organizasyonlar yapacak.

SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Bir ritüel olarak her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü, Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentina ise Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentina kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Valentina Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

O gün itibariyle Sevgililer Günü'nün kutlandığı ifade edilmektedir. Sevgililer Günü, normal bir hediye alıp vermekten daha çok, partnerler arasında romantik bir paylaşım ve sevginin geleceğine ilişkin bir yatırım olarak da kabul edilmektedir.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle