GeriGündem 14.5 yıl isteniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

14.5 yıl isteniyor

14.5 yıl isteniyor

İSTANBUL Askeri Casusluk davasında iddianameyi hazırlayan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen ile davaya bakan hâkimler Metin Özçelik, Mehmet Ekinci ve Birol Bilen hakkında ‘Resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme, iftira, görevi kötüye kullanmak’ suçlarından 14,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. İddianamede, Fikret Seçen hakkında tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

HSYK’DAN SORUŞTURMA İZNİ

Aydınlık gazetesinde 11 Temmuz 2014’te yayımlanan ‘Kumpasın belgesini savcı kasada sakladı’ haber üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, savcı Fikret Seçen, hâkimler Metin Özçelik, Mehmet Ekinci ve Birol Bilen hakkında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan (HSYK) soruşturma izni istedi. ‘İnceleme ve soruşturma izni’ veren HSYK 2. Dairesi’nce savcı ve 3 hâkim, 3 ay süreyle tedbiren görevden uzaklaştırıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından yürütülen soruşturma sonunda 29 sayfalık iddianame hazırlandı.

DELİL YAZISI SAKLADILAR

İddianemeye göre kamuoyunda ‘İstanbul Askeri Casusluk Davası’ olarak bilinen, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2010/1003 numaralı soruşturma dosyasında, bazı şüphelilerin avukatı olan Naim Karakaya’nın 22 Kasım 2010 tarihli dilekçeyle TÜBİTAK’a sorduğu soruların cevapları geldi. Ancak savcı Fikret Seçen, gizlilik nedeniyle bu cevap yazısını soruşturma dosyasına koymadı ve ‘mühürlü bez torba’ içerisinde adli emanette muhafaza altına aldırdı.

Avukat Karakaya’nın yazının dosyaya konulması yönündeki tüm talepleri davaya bakan Mahkeme Başkanı Metin Özçelik ve üye hâkimler Birol Bilen ile Mehmet Ekinci tarafından reddedildi.

İddianamede TÜBİTAK’tan gelen yazıların, şüphelilerin hukuki durumunu aydınlatacak bilgiler içerdiği belirtildi. TÜBİTAK yazılarının adli emanete kaydı gereken bir ‘suç eşyası’ olmadığı teknik bilgiler içeren belgeler olduğu ve şüphelilerin lehine delil niteliğinin bulunduğu kanaatine ulaşıldığı anlatıldı.

Savcı Seçen ve hâkimler Özçelik, Ekinci ve Bilen için ‘Resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme, iftira, görevi kötüye kullanmak’tan 4 yıl 9 aydan 14 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Hakkında yurtdışı yasağı bulunan Seçen’in dosyası hakkında bilgi ayıp, karardan 2 gün önce yurtdışına çıktığı anlatıldı. Seçen için tutuklama amaçlı yakalama kararı verilmesi istendi. İddianame Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle