Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
01 Eylül 2015 Salı 04:53

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Adnan Menderes'in mucize kurtuluşu

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
hurriyet.com.tr 17 Şubat 2010
Tam 51 yıl önce bugün bir mucize yaşandı... 1959'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasına bir tek imza kalmıştı... Türkiye ile Yunanistan anlaşmış, fakat İngiltere'nin onayı gerekiyordu... Başbakan Adnan Menderes ve heyeti uçakla Londra'ya gidiyordu... İngiltere'de aşırı sis vardı, görüş mesafesi gittikçe azalıyordu ve 'TC-SEV' uçağı düştü... Ters dönüp ortadan ikiye bölündü... Kazada Adnan Menderes yara almadan kurtuldu, 14 kişi şehit oldu... Görüşmelerin askıya alınacağını düşünülüyordu... Ancak Menderes, Londra Anlaşması'nı hastanede imzaladı...

17 Şubat 1959'da Kıbrıs konusunda Yunanistan'la imzalanan ikili antlaşmanın ardından üçlü görüşmeler için Birleşik Krallık'a giden Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı Adnan Menderes’i taşıyan THY uçağı Londra Gatwick Havaalanı yakınlarında düştü… Başbakan Menderes yara almadan kurtuldu fakat ‘TC-SEV’ uçağında bulunan Devlet Bakanı Server Somuncuoğlu, Özel Kalem Müdürü Muzaffer Ersü, Eskişehir Milletvekili Kemal Zeytinoğlu'nun da aralarında olduğu 14 kişi hayatını kaybetti…

 

Adnan Menderes ve Türk heyeti, Londra Anlaşması’nı imzalamak üzere Viscount 793 tipi ‘TC-SEV’ uçağıyla yola çıktı. THY uçağı önce İngiltere’nin başkenti Londra’daki Heatrow Havalimanı’na inecekti. Fakat kontrol kulesi yetkilileri, aşırı sis nedeniyle uçağı Gatwick Havaalanı’na yönlendirdi.

Kaptan pilot Münir Özbek kontrolündeki uçağın bir süre sonra  kuleyle irtibatı kesildi. Aşırı sis nedeniyle görüş mesafesi azaldı ve THY uçağı Surrey Jordanwoods Ormanı’na çakıldı.  Büyük bir gürültü ve alev topuna dönen uçağı fark eden köylüler uçağın düştüğü yere koştu. Manzara dehşet vericiydi. THY uçağı ters dönerek ikiye bölünmüştü.

Sakarya Milletvekili Rıfat Kadızade, Başbakan Adnan Menderes’in dışarı çıkmasını sağladı. Menderes, mucizevi bir şekilde kazadan yara almadan kurtuldu. Menderes’e ilk müdahaleyi Bailey  ailesi ve hemşire eşi Margareth yaptı. Bailey'ler Menderes'e kim olduğunu sordu. Menderes İngilizce karşılık verdi: 'Ben Türkiye'nin başbakanıyım. Uçakta çok kişi var. Beni bırakın ve onlara yardım edin.'

Türkiye, Londra’dan gelen haberle şok oldu. Başbakan Menderes’in hayatta olup olmadığı bilinmiyordu. Menderes'in kaldırıldığı London Clinic'te teybe kaydedilen sesi BBC'nin yardımıyla iki gün sonra Ankara, İstanbul ve İzmir radyolarından yayımlandı.

Menderes’in talimatıyla Kıbrıs görüşmeleri planlandığı zamanda başladı. Başbakan Adnan Menderes, Kıbrıs Cumhuriyeti için hazırlanan Londra Anlaşması’nı hastanede imzaladı.

1959 Mart’ında taburcu olan Menderes’i İstanbul’da görülmemiş bir kalabalık karşıladı. Öyle ki Menderes tezahüratlar karşısında duygulanarak ağladı, yol boyunca arabası durduruldu. O gün İstanbul'a her geldiğinde kaldığı Park Otel'e izdihamdan dolayı dört saatte ulaşabildi.

 İŞTE O GÜNÜN MANŞETLERİ / BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

  Yorum Sayısı 3 / 32     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Dogan SAGALTICI 17/02/2010 - 15:06
sayin HALUBEKIR TASKESEN lutfen tarihi biraz daha dikkatli arastirsaniz turkiye cumhuriyetini kim bu yola surdu adnan menderes basbakanligi suresine ulkesi adina ne yapmistir???????
Çok İyi %27 İyi %15 Normal %13 Kötü %15 Beğenmedim %27
Harika_ Been 17/02/2010 - 14:59
fütursuzca rahmetli menderes hakkında atıp tutan zavallı arkadaslara acıyorum bu beyinler yüzünden bu ülke hep karanlıga gitti ve nitekim hak ettiklerini yasıyorlar artık
Çok İyi %29 İyi %13 Normal %13 Kötü %11 Beğenmedim %31
KALELİ ZEYBEK 17/02/2010 - 13:57
RAHMETLİ MENDERES İN İDAM KARARI 15 EYLÜL DE VERİLDİ. İDAM KARARINI İMZALAYAN KİŞİ DE NE YAZIKKİ 15 EYLÜL DE ÖLDÜ..... AÇI TARİHİ İNCELEYİN.
Çok İyi %30 İyi %15 Normal %15 Kötü %15 Beğenmedim %25
Bu haberin diğer yorumcuları
mem ka
YAŞAR DEMİR
halubekir taşkesen
Gençosman Şanlı
naz mgla
Ibrahim Kocabas
NEJAT BADEM
Hankurt Kurthan
muzaffer yurdagül
mehmet yildirim
YÜKSEL GÜRHAN
Serkan Saban
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 32     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH