Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 06:14

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Özel okullar istediği gibi öğrenci alacak

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Nuran ÇAKMAKÇI 29 Ocak 2010
Özel okulların öğrenci alımı konusunda uzun süredir beklenen açıklama, Milli Eğitim Bakanı Çubukçu’dan geldi.

Çocukları ikinci kez strese sokacak sınavlara karşı olduğunu belirten Çubukçu, “Özel okullar istediği gibi öğrenci alabilir. Tek şart, merkezi ve ayrı ortak sınav olmaması. SBS sonuçları, sadece sekizinci sınıf sonuçları ya da sadece okul başarısını baz alarak öğrenci alabilirler” dedi.

MİLLİ Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, özel okulların ortaöğretim kısmına çocuğunu gönderecek öğrencilerin merakla beklediği açıklamayı yaptı. Bakan Çubukçu, uzun süredir belirsiz olan özel okulların öğrenci alımına açıklık getirdi. Çubukçu, “İsteyen özel okul istediği gibi öğrenci alacak. Ama, merkezi ve ayrı ortak bir sınav olmayacak” dedi. Antalya’da yapılan Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin 9’uncu Antalya Sempozyumu’nda Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı:

‘Ayrı sınava karşıyım’

“Özel okullar istediği gibi öğrenci alabilirler. Tek şartımız merkezi ve ayrı ortak sınav yapmamaları. Böylece özel okullar öğrencilerini daha nitelikli alacaklar. Seviye Belirleme Sınavı, her yıl yapılan bir sınav. Öğrenci ve velilerin en çok şikayet ettiği, Bakanlığımızdan en çok beklentisi olduğu bir konu. Ben ayrı sınav yapılmasına bu nedenle karşıyım.

‘Aramızda ihtilaf yok’

Çocukları ikinci kez yoracak, zorlayacak, strese sokacak husus olduğunu düşünüyorum. Özel Okullar Birliği ile yaptığımız görüşmede bu konuda alacağımız kararlara saygılı olacaklarını belirttiler. Aramızda bir itilaf yok. İsterlerse SBS sonuçlarına göre, veya o sonuçları baz almayarak, ya da sadece sekizinci sınıf sonuçlarını, ya da sadece okul başarısını baz alarak öğrenci alabilirler.”

Özel Okullar Birliği: 2 alternatifimiz var

TÜRKİYE Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan da, Milli Eğitim Bakanı’nın bu açıklaması üzerine Hürriyet’e şunları söyledi:
“Sayın Bakan, sınav yapılmaması konusunda bize isteğini belirtti. Önümüzdeki hafta Genel Müdürlükle bir toplantı yapacağız. Önümüzde iki alternatif var. Birinci ihtimal ilköğretim 8’inci sınıf SBS sonucunu baz alıp, tercih toplayabiliriz. Ya da bazı derslerin ağırlık katsayılarını arttıracak şekilde binlik sisteme puanı çevirip tercih toplayıp, yerleştirme yapabiliriz. Buna dahil olmak istemeyen özel okullar sadece SBS puanı ile öğrenci alabilir.”

Özel eğitimde Ortadoğu’nun gerisindeyiz

TÜRKİYE Özel Okullar Birliği’nin geleneksel Antalya Sempozyumu’nun 9’uncusu, Sheraton Otel’de başladı. Burada konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye’de özel eğitimin genel eğitim içindeki payının, Ortadoğu ve eski Doğu Bloku ülkelerinin bile gerisinde olduğunu söyledi. Çubukçu, yeni açıklanan stratejik planlamalarında, özel eğitimin genel eğitim içindeki payının 2014 yılına kadar yüzde 2.76’dan yüzde 5’e çıkartmak hedefinin konulduğunu da söyledi.

Çubukçu, kurumlar ve gelir vergisi kanunda yapılan değişiklikle özel okullara açıldıkları tarihten itibaren 5 yıl içinde vergi muafiyeti sağlandığına dikkati çekti, “Hazırlıkları bitme aşamasına gelen Özel Öğretim Kurumları Standartları belgesinde de özel okulların lehine önemli düzenlemeler yapılacaktır” dedi.
  Yorum Sayısı 3 / 27     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
SİNAN ORHAN 29/01/2010 - 16:39
özel okulda eğitim var gerçekten... inş kendi çocuklarımı özel okula gönderebilirim. devletin okullarında eğitim yok herkez kafasına göre kim ne derse desin.. bende yeni nesilim o yoldan geçtik ama bi yol olmaz. en kötüsü bile çatır çatır ing. konusabiliyo. fark bu keşke okuyabilseydim bende..
Çok İyi %30 İyi %23 Normal %15 Kötü %15 Beğenmedim %15
mehmet saygun 29/01/2010 - 14:10
NİYE ÖZEL OKULLAR VAR, NİYE DERSHANELER VAR, ÇÜNKÜ, DEVLET İYİ EĞİTİM VERMİYOR, OKULLARI, TEKNİK GEREKSİNİMLERİ, ÖĞRETMENLERİ YETERSİZ. DEVLET YETERSİZ KALIYOR, BÖYLE OLUNCA CEBİNDE PARASI OLAN VERİYOR PARAYI (15,000-45,000TL. ARASI ) OKUTUYOR COCUĞUNU. ANA,BABASI ZENGİN OLAN HERZAMANKİ GİBİ .....
Çok İyi %25 İyi %19 Normal %17 Kötü %19 Beğenmedim %19
siir can 29/01/2010 - 13:44
Özel sektör tabiki parayladır.Yoksa nasıl devlete gelir vergisi,KDV vs verecek.Nasıl yatırım ve istihdam yapacak.Lütfen biraz ekonomi öğrenin yani arz-taleb.
Çok İyi %21 İyi %21 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
rezan kınık
kubil yaygan
mine vatansever
ayse can
Brenda MBIR
EMRULLAH BOZLAK
aslıcan metin
muhittin bulut
aysel öktem
İbrahim KURT
tayfun efe
FARKLI BAKIŞ
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 27     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH