Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 11:25

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

İnsan başlı oğlak şaşırttı

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Anıl ERTAN/TİRE (İzmir), (DHA) 11 Ocak 2010
İZMİR'in Tire İlçesi'nde ölü olarak doğan oğlak, insana benzeyen yüzüyle veterineri ve görenleri şaşkına çevirdi.

Tire'de beş yıldır görev yapan 29 yaşındaki uzman veteriner hekim Erhan Elibol, bugün öğle saatlerinde, bir çiftçinin iki hamile keçisini doğum için ameliyata aldı. Sezaryenle yapılan doğumlarda ölü doğan oğlaklardan birinin insana benzeyen yüzü veterineri şaşkına çevirdi. Doğum sonrasında Elibol, anne keçilerin tedavisini tamamladı.

Gözlerine inanamayan Erhan Elibol, “Keçi yavrusunun kafası insan kafasına benziyordu. Henüz gelişimini tamamlamamış burnu, gülümsemeyi andıran ağzı ve göz çukurları bir insan yüzünü anımsatıyordu. Oğlaklar, alışılmışın aksine tek tırnaklıydı” dedi.

Sözlerine devam eden Elibol, “Hayvan doğum vakalarında çok nadir olarak görülen bilimsel adı ‘Malformasyon’ olan oluşum bozukluğu ile karşılaştık. Yaklaşık bir saatlik bir operasyonun ardından internette ve ders kitaplarını karıştırarak literatürde böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığını ve olayın sebeplerini araştırdık” dedi.

Daha önceki doğumlarda bu vaka gibi olmasa da, birkaç oluşum bozukluğu durumu gördüğünü belirten uzman veteriner Elibol, “Daha önce rastladığım vakalar inek ve koyunlardaydı. Çift başlı buzağı, el ve ayakları oluşmamış tek gözlü buzağı, beş ayaklı buzağı gibi oluşum bozuklukları ile karşılaştım. Ama böylesini ilk defa görüyorum. Bu sananen cinsi keçilerin normal doğum zamanı gelmişti, fakat hayvanlar doğum yapamadıklarından sezaryene karar verdim. Sonra da bu durumla karşılaştım. Kafası ve yüzü insanı andıran oğlak beni ve sahibi olan köylü vatandaşı şaşkına çevirdi. Öğrendiğim kadarıyla böyle bir vaka en son Zimbabve’deki Lower Gweru kentinde yaşanmış. Olayın nedenini araştırdığımda ise sebebin, aşırı şekilde ve bilinçsizce kullanılan A vitamini uygulamaları olduğu bilgisine ulaştım” diye tamamladı.

  Yorum Sayısı 3 / 103     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
FURKAN SAVURTAŞ 11/01/2010 - 17:37
İNSANLARIN ATASI MAYMUN DEĞİLDİR.BİR KAVMIN SONU MAYMUNA ÇEVRİLMEKLE CEZALANDRILMIŞTIR.O YUZDEN MAYMUNLAR INSANA ÇOK BNZERLER.BURDADA DEĞİŞİK SIRADİŞİ BİR OLAY OLMUŞ İKİ KAFALI İNSAN OLURDA INSANA BENZEYEN KOYUN OLAMAZMI.ADAMIN BRIYLE İLİŞKİSİ OLACAK DEĞİL HERHALDE.ALLAH VERGİSİ...!
Çok İyi %24 İyi %2 Normal %2 Kötü %4 Beğenmedim %66
Brew Master 11/01/2010 - 17:12
Bilmiyoruz:
1-Genetik deformasyonla meydana gelen doğumların sık olduğunu 2-Hormonal veya kimyasal kalıntısı olan suni yemlerin bunları yapabileceği 3-Kusursuz gen olmadığını ve sakat genlerin birleşmesiyle bu gibi durumlar olabileceğini (insanlarda bile sakat doğumlar oluyor) 4-Okuyun araştırın...
Çok İyi %71 İyi %3 Normal %6 Kötü %4 Beğenmedim %14
Brew Master 11/01/2010 - 17:08
Cahiliz:
1- Hala insan-hayvan döllenmesine ihtimal dahilinde bakıyoruz. 2-Tıp doktorlarına ve bilimsel açıklamalara inanmıyoruz 3-Hala evrime yani insanın maymundan geldiğini sanıyoruz 4-Evrimin zınk diye 2 günde olacağını sanıyoruz. 5-Dünyanın sonu geldi diyoruz.
Çok İyi %58 İyi %3 Normal %3 Kötü %3 Beğenmedim %31
Bu haberin diğer yorumcuları
koro koro
hasan değirmen
herşeye biryorum
Yavuz vaTandaş
Ben Deniz
aliihsan güneş
zafer yaylı
vatan sever
KEMAL İ MİLLİYE
BAYBORA,KARAOĞLAN,KULKE,KURT ATTİLA
Birgul Akgul
hamit caglayan
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 103     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH