Gündem Haberleri

  1330 Rum’dan, 25 milyar dolarlık dava kapıda

  Zeynel LÜLE
  03.02.2005 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bu ay içinde ya da en geç Mart ayında Kıbrıs konusunda ‘hayati’ öneme sahip bir davanın sonucunu açıklayacak. Bu davanın sonucu geride bekleyen 1330 dava başvurusu için ‘emsal’ teşkil edecek.

  AİHM’de Kuzey’deki mülküne gidemediği içi Titina Loizidu’ya 2 milyon dolar tazminat ödeyen Türkiye, Rum Mira Ksenides Aristis’in davasında da aynı karar alınması halinde 25 milyar dolar tazminatın yükü altına girecek.

  Aristis davasının en önemli yanı, AİHM’nin Loizidu davasından sonra KKTC’de oluşturulan ‘Tazmin Komisyonu’nun yetkisi olup olmadığına’ karar vermesi olacak. AİHM, Tazmin Komisyonu’nun yetkisini tanırsa tüm Rum başvuruları önce bu komisyonda görülebilecek ve böylelikle mülkiyet ile ilgili davaların bir çoğu, bu komisyonda çözümlenecek. Aksi taktirde binlerce davanın kararı ve tazminatı AİHM tarafından saptanacak.

  AİHM’nin 3. Dairesi, geçen yıl Eylül ayında, söz konusu başvuruya ilişkin olarak Rumların ve Türk hükümetinin görüşlerini dinlemişti. Türk Tarafını savunan avukatlar, KKTC’de mülkiyet sorunları için Tazmin Komisyonu kurulduğunu söylemişlerdi. Ancak Rum tarafı bu komisyonun üyelerinin halen Kuzey’de Rumların evinde ikamet ettiklerini adresleriyle ortaya koyarak, bu komisyonun üyelerinin ‘adil karar alamayacaklarını’ belirtmişlerdi. Bu iddialar sonrasında Tazmin Komisyonu’nun üyelerinin tamamı değiştirildi. Bizzat AİHM Başkanı Luzius Wildhaber’in yaptığı açıklamaya göre, Rumlar tarafından Ankara’ya karşı açılan mülkiyet davalarının sayısı, Annan Planı referandumundan sonra hızla arttı.

  Örnek oldu

  KIBRIS Barış harekatının yapıldığı 1974’ten beri Girne’deki evine gidemediği gerekçesiyle 1992’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuran Kıbrıslı Rum Titina Loizidu’ya, 1998’de 1 milyon dolara yakın tazminat ödenmesi kararlaştırılmıştı. Türkiye kararın ‘siyasi’ olduğunu belirterek tazminatı ödemedi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından üç kez uyarıldı. Türk Hükümeti 2003 yılı sonuna doğru Loizidu’ya gecikme tazminatı da dahil olmak üzere 2 milyon dolara yakın tazminatı ödedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı