Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
08 Ekim 2015 Perşembe 21:02

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

İşkenceyi anlatan Selim Dindar öldürüldü

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
Taner YENER / DHA 4 Aralık 2009
1981’de tutuklanan ve 3 yıl Diyarbakır Cezaevi’nde kalan işadamı Mehmet Selim Dindar’ı kamuoyu cezaevinde yaşadıklarını anlatmasıyla tanıyordu.

Dindar önceki akşam Bakırköy’de silahlı saldırı sonucu 7 kurşunla hayatını kaybetti. Dindar’ın cezaevinde yaşadıkları ‘Bu Kalp Seni Unutur mu’ dizisinde de anlatılmıştı.

İSTANBUL Bakırköy’deki Cizreliler Derneği’nde silahlı baskında 7 kurşunla öldürülen işadamı Mehmet Selim Dindar toprağa verildi. 1981’de tutuklanan ve 3 yıl Diyarbakır Cezaevi’nde kalan Dindar, 2003’te Radikal Gazetesi’nden Neşe Düzel’e, 2008’de Habatürk’ten Balçiçek Pamir’e gördüğü işkenceleri anlatmıştı.
Önceki akşam Dindar, Cizreliler Derneği’nde otururken yandaki kahvenin sahibi içeri daldı. Peşinden gelen silahlı kişi dernektekilere kahve sahibini vermelerini istedi. Ret yanıtı alınca içeriyi kurşun yağmuruna tuttu. Yaralanan 6 kişi arasında Dindar da vardı. Vücuduna 7 kurşun isabet eden Dindar yaşamını yitirdi. Dindar’ın cenazesi dün, cenaze namazının ardından Kazlıçeşme Mezarlığı’nda toprağa verildi.
M. Selim Dindar’ın cenaze törenine, Ak Parti Şırnak Milletvekili Abdullah Veli Seyda, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan,  Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Dindar’ın ailesi ve yakınları katıldı.

Cizreliler Derneği Başkanı Adnan Tüzün “Olay ilk bakışta adi bir olay gibi görünüyor. Ancak arkadaşımızın üzerinde 7 kurşun çıkması düşündürücü” dedi.

‘Diyarbakır’da cehennemi gördüm’

M. Selim Dindar Diyarbakır’da yaşadıklarını Radikal ve Habertürk gazetelerine anlatmıştı:
Devamlı işkenceyle yaşamak insanda gerçeklik payını ortadan kaldırıyor. Bir arkadaşımız vardı, ‘Ölüyüz ve kaldığımız yer kabir’ diye inanmıştı, çevreden duyulan sesler kabir azabıydı...
Bir daha dünyaya gelseydim, asla Kürt olmak istemezdim. Kürt’ün kaderi cezaevi, dayak, işkence ve ölüm müdür?
Ben ülkemizde geçmişte yaşanılan bir vahşeti anlatıyorum. Diyarbakır Cezaevi’nden konuşulduğunda hâlâ hayattan kopuyorum... İçimdeki frene basamıyorum ve herkesin önünde hüngür hüngür ağlıyorum...

  Yorum Sayısı 3 / 7     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
yusuf akışık 04/12/2009 - 10:30
Allah rahmet eylesin.Son zamanlarda 1980 darbesinin kürtleri işkenceden geçirdiği gibi bir imaj oluşturuluyor,ülkemizdeki her olumsuzluk kürtlere karşı geliştirilmiş bir planmış gibi lanse ediliyor.Oysa 12 eylül darbesi İŞÇİ SINIFINA karşı yapılmış,tüm aydınlar ve emekçi halkımız zarar görmüştür.
Çok İyi %35 İyi %12 Normal %12 Kötü %16 Beğenmedim %24
hakan güven 04/12/2009 - 9:42
kumar borcudur nedeni..
Çok İyi %15 İyi %10 Normal %11 Kötü %13 Beğenmedim %48
Aç Gözünü Seyret 04/12/2009 - 9:25
MAĞDUR U OYNAMAYA ALIŞTILAR NASIL OLSA ABARTIN BAKALIM.
Çok İyi %21 İyi %11 Normal %12 Kötü %15 Beğenmedim %40
Bu haberin diğer yorumcuları
halit kurt
ahmet can
Mahir Otar
hukuk yok adaletyok
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 7     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH