Gündem Haberleri

  1300 kişi sıcaktan hastanelere koştu

  Hürriyet Haber
  25.07.2009 - 18:44 | Son Güncelleme:

  Antalya'da hava sıcaklığı 43 derece ölçülürken, hastanelerin acil servislerine bugün saat 17.00'ye kadar sıcaktan etkilendikleri için başvuran hasta sayısı 1300 oldu.

  Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 507, Atatürk Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne 510, Akdeniz Üniversite Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne ise 283 hasta başvurdu ve tedavi edildi.

  Hastanelere gece gelenlerin sıcaktan etkilenen, uyuyamayan, tansiyonu yükselen ve solunum yetmezliği çekenlerden oluştuğu, gündüz gelenlerin ise güneş çarpmasından ve yüksek ateşten şikayetçi olduğu belirtildi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cem Oktay, aşırı sıcaklarda yaşlı, çocuk ve kronik böbrek hastalığı bulunanların dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

  Öğle saatlerinde risk gruplarının dışarı çıkmamalarını isteyen Yrd. Doç. Dr. Oktay, “Çıkılması gerekiyorsa en azından şemsiye ve geniş koruma alanlı şapkayla çıkılmalı. Açık renkli bol kıyafetler giyilmeli. Su, meyve suyu ve çay gibi içecekler tüketilmeli. Aşırı yağlı ve kızartmalardan kaçınılmalı. Sıcaklar yaşlılar için ciddi problemler oluşturur. Bunlara dikkat edilmezse sıcak çarpması, direnç düşüklüğü ve hafıza kaybı olabilir” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı