Gündem Haberleri

  13 ilde yasa dışı dinleme operasyonu

  Taylan YILDIRIM-Kamera: Mehmet CANDAN/İZMİR (DHA) - AA
  27.01.2015 - 07:26 | Son Güncelleme:

  İzmir merkezli 13 ilde yasa dışı dinleme iddiasıyla operasyon başlatıldı. Aralarında birinci sınıf emniyet müdürünün de bulunduğu 26 kişi hakkında gözaltı kararı var. İzmir Valiliği, operasyonla ilgili açıklamasında ''13 ilde eşzamanlı başlatılan operasyonda 16 şüpheli yakalanmış, geri kalan şüphelilerin yakalanması için çalışmalar devame diyor'' dedi. Bu sabah erken saatlerde yapılan operasyonu dün gece Fuat Avni, Twitter hesabından duyurmuştu.

  İZMİR'de İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptıkları dönemde, kamu görevlilerinden, işadamlarına, gazetecilerden, askerlere kadar birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri ileri sürülen 26 kişi için gözaltı kararı çıktı. Aralarında birinci sınıf Emniyet müdürü Hasan Ali Okan ve müdür yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da bulunduğu bu kişilerden, 19'unun geçen operasyonda da gözaltına alındıkları, 7 ismin ise, yeni belirlendiği öğrenildi. Geçmişe dönük dinleme kararları üzerinde bir yıldır araştırma yapan HSYK müfettişlerinin, usulsüzlükleri tespit ettikten sonra savcılığa bildirince operasyonun başladığı ortaya çıktı.

  GÖZALTINA ALINAN İSİMLERİ AİLELERİ ADLİYE ÖNÜNDE BEKLİYOR / Foto Galeri

  Geçen Ağustos ayında, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptıkları dönemde, sahte isimlerle usulsüz dinlemeler yaptıkları tespit edilen 32 kişi gözaltına alındı. Aralarında birinci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve müdür yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da bulunduğu, 11 kişi tutuklandı. 32 kişi hakkında da, 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 30 yıldın 961 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuklular daha sonra serbest kalırken davanın ilk duruşması da yapıldı.

  13 ilde yasa dışı dinleme operasyonu

  HSYK MÜFETTİŞLERİ BİR YIL İNCELEDİ

  Bu operasyon yapıldığı sırada HSYK'nın görevlendirdiği müfettişlerin de, geçmişe yönelik dinleme kararları üzerindeki araştırmalarının devam ettiği öğrenildi. Yaklaşık bir yıl süren incelemelerini Aralık ayında tamamlayan müfettişler, kamu görevlilerinden, işadamlarına, gazetecilerden, askerlere kadar 100 kişinin, sahte isimlerle dinlendiğini saptadı.

  Yeni bilgiler ilk soruşturmayı yürüten örgütlü suçlara bakan cumhuriyet savcısı Okan Bato'ya ulaştırıldı. Bu bilgiler ışığında da soruşturmasını genişleten Bato, yasadışı dinlendikleri saptanan kişilerin ifadelerini aldıktan sonra da ikinci dalga operasyon için talimat verdi.

  İZMİR VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA: ŞÜPHELİLER YAKALANDI
  Operasyonla ilgili İzmir Valiliği de internet sitesinden bir açıklama yayınladı.

  Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
  ''İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde Müfettişlerce yapılan denetimlerde, 2009-2013 yılları arasında gerçeğe aykırı belgeler düzenlenerek başka isim ve İMEİ numaraları üzerinden alınan mahkeme kararları ile çoğunluğu Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu, Üniversite Rektörleri, Akademisyen, Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı, üst düzey emniyet mensupları ve gazeteci (92) şahsın dinlendiği anlaşılmıştır.

  Usulsüz olduğu tespit edilen dinlemelere ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Yönetmek, Kurulan Örgüte Üye Olmak, Suç Örgütü Faaliyetleri Kapsamında Kamu Görevlilerinin Resmi Belgede Sahteciliği, İftira, Suç Uydurmak, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal, Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Kaydedilmesi, Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirmek” suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında olayın şüphelileri olduğu tespit edilen, dönemin İstihbarat Şube Müdürlüğü çalışanı (17) rütbeli ve (9) polis memuru olmak üzere toplam (26) şahıs hakkında yakalama müzekkeresi çıkartılmıştır.

  27.01.2015 günü saat:06.00 sıralarında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce İlimiz merkezli (13) ilde (Adıyaman, Ankara, Denizli, Erzurum, Hakkari, İstanbul, Kırklareli, Malatya, Muş, Trabzon, Şırnak, Yalova) eş zamanlı başlatılan operasyonda (6) şüpheli ilimizde, (10) şüpheli diğer illerde olmak üzere toplam (16) şüpheli yakalanmış, geri kalan (10) şüphelinin yakalanması için çalışmalar devam etmekte olup, tahkikat İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülmektedir.''

  26 KİŞİYE GÖZALTI KARARI

  Yasadışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle, 26 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıktı. 13 ilde sabaha karşı eş zamanlı yapılan operasyonda, 16 kişi gözaltına alındı. Ancak Birinci sınıf Emniyet müdürü Hasan Ali Okan, Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı ile emniyet müdürleri Taner Aydın, İbrahim Şimşek'in de aralarında bulunduğu 10 kişi ise adreslerinde bulunamadı.

  Gözaltına alınan kişiler, Konak Çankaya'daki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Diğer kişilerin de halen arandıkları açıklandı. Zanlıların, yasadışı örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt adına görev yapmak, evrakta sahtecilik, özel hayatın gizliliği, kişisel verileri usulsüz olarak kaydetmek ve saklamak suçlamasıyla gözaltına alındıkları öğrenildi.

  13 İLDE OPERASYON

  İzmir'in yanı sıra Ankara, Adıyaman, Malatya, Trabzon, Hakkari, Şırnak, Muş, Denizli ve Erzurum'un da bulunduğu 13 ilde düzenlenen operasyonlarda şu anda haklarında arama kararı bulunan 26 kişiden 16'sı gözaltına alındı. Zanlılar, İzmir Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü önünde önlem alındı.

  'FUAT AVNİ' TWITTER'DA YAZDI

  Daha önce bir çok operasyonu yapılmadan önce isim isim yazan 'Fuat Avni', bu sabah erken saatlerde yapılan operasyonu dün akşam geç saatlerde yine Twitter'da ''Sabah İzmir'de operasyon olacak'' şeklinde yazdı.

  BAŞSAVCILIK'TAN AÇIKLAMA:

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde suç tarihinde görevli olan bir kısım personel tarafından aralarında kamu kurumlarında görevli olan bazı memurların, üniversite üst düzey yöneticilerinin ve üst düzey askeri personelinde bulunduğu toplam 92 kişinin farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatlarıyla 2009-2013 yılları arası yasaya aykırı usulsüz dinlendiklerinin, denetimlerde tespit edilip Cumhuriyet Başsavcılığına bildirildiği belirtildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:
  "Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında toplanan delillere göre haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında rütbelilerin de bulunduğu ve bir kısmı değişik illerde görev yapmakta olan 26 emniyet personeline yönelik olarak 27 Ocak itibari ile gözaltına alınma talimatı verilmiş olup, konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir."

  AVUKAT AÇIKLAMA YAPTI: DERSLERİNE BU KEZ DAHA İYİ ÇALIŞMIŞLAR

  Gözaltına alınan polislerin Avukatı İsmail Hakkı Küçük ise, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün önüne gelip basın açıklaması yaptı. Küçük, “Şehir dışında gözaltına alınıp buraya getirilenler var. Avukatları dosyaları inceletmeyecekler, gizlilik kararı var. Daha kapsamlı, derslerine bu kez daha iyi çalışmışlar. Müştekilerin ifadeleri de toparlanmış. Yine bir algı operasyonu malumunuz. Hükümetinin yine gözden kaçırmak istediği örtmek istediği yine pis işleri var. Bu kez göreceğiz ne gibi suçlamalar, uyduruk hikayeler var. Bunların hepsi memur, çağırsalar gelirlerdi. Maksat tantana olsun" dedi.

  AVUKAT AKSOY: EMNİYET DİŞLERİ SÖKÜLMÜŞ HALE GETİRİLDİ

  İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görev yaptıkları dönemde, birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri ileri sürülen 26 polis için gözaltı kararı çıkması ardından avukat ile aileler, Emniyet Müdürlüğü önüne geldi.

  Sanık polislerin avukatlarından Ali Aksoy, şöyle dedi:
  "Emniyet iyice dişleri sökülmüş bir hale getirildi. Emniyet bitirilmiştir. Ne acıdır ki bunu da yapanlar, emniyetin kendi personeli tarafından kullanılmaktadır. Siz daha yürümekte olan, henüz daha birinci duruşması bile bitirilmeyen bir dosyanın sanıklarını veya şüphelilerini, eğer varsa bir suç isnadı, aynı dosyada ek iddianame ile kanunla halletmek gerekirken, yeniden bu insanları, sabahın 06.00’sında operasyonla evlerinden almak, sadece İçişleri Bakanlığı’nın, terör örgütleriyle yapmış olduğu pazarlığın ortaya yansımasının, perdelenmesidir. Şu an ortada kötü bir tiyatro var. Yani ortada bir şüpheli veya suç yok. Bu kötü tiyatronun kötü senaryosu var. Bizim müvekkillerimiz açısından, suç izah edemiyoruz. Ne yazık ki, kötü biri tiyatronun şahitleri olarak buradayız. Gizlilik falan o işin hikayesi, insanlar bir kez çalmaya başladıkları zaman her şeyi çalmaya başlarlar. Şimdi de hukuku çalmaya başladılar. Bu dosyayı hazırlayanların diplomasının olup olmadığının sorulmasını istemiştim. Şimdi o cümlemi onla çarparak devam ediyorum. Bu operasyonu hazırlayanların hukuk bilmediklerini söylüyorum. Yürütülen bir soruşturma varsa ancak buna ek iddianame hazırlayabilirsiniz. Bize böyle kumpaslar kurmaya gerek yok."

  Avukat Ali Aksoy, operasyonların hırsızlıkları örtmek için yapıldığını iddia etti, müvekkillerin bulunduğu Terörle Mücadele Şubesi’nin ise, Terörle Müzakere Şubesi’ne döndüğünü öne sürdü.

  İLK OPERASYONDA 32 KİŞİ VARDI

  İzmir'de geçen yıl 19 Ağustos'ta, yasa dışı dinlemelerle ilgili olarak yapılan operasyonda, 32 emniyet mensubu gözaltına alınmıştı. Haklarında dava açılıp yargılanmalarına başlanan 32 polisin, suç tarihinde İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptıkları, kamu kurumlarında görevli bazı memurları farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile 2010-2011-2012 ve 2013 yılları arasında, yasaya aykırı olarak usulsüz dinlendikleri ileri sürülmüştü. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato'nun, 30 ile 961 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmalarını istediği sanıkların İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanları sürüyor.

  Tutuksuz 32 sanık polis, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurmak, iftira, resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla gerçeğe aykırı belgeler düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlayacak şekilde kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivleme ve kullanma yoluyla hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" ile suçlanıyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı