Gündem Haberleri

  13 bin kişiyi işten çıkaracak

  Reuters
  12.05.2010 - 12:50 | Son Güncelleme:

  İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, bütçe açıklarını kapatmak için attıkları adımlar dahilinde, bu yıl kamu harcamalarını 6 milyar euro azaltmayı ve kamu sektöründeki maaşları yüzde 5 oranında keseceğini açıkladı.

   Bu önlemlerle, İspanya’nın bütçe açığının gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranı şu anki yüzde 11 seviyesinden, 2011’de yüzde 6’ya indirilecek.

      

  İspanya hükümetinden gelen açıklamada, Yunanistan’daki borç krizinin euro bölgesindeki diğer ülkeleri etkilemesini engellemek adına böyle bir hamle de bulundukları ifade edildi.

   

  Kamu sektöründeki maaşların 2011’de dondurulacağını açıklayan Zapatero, 2010’da kamu hizmetleri sektöründen 13 bin kişinin işten çıkarılacağını da belirtti.

   

  Zapatero, parlamentoda yaptığı konuşmada, "Bütçe açığımızı kapatmak için olağanüstü bir çaba sarf etmemiz gerekiyor ve ekonomimizin yeniden canlanması için bu önlemleri almak zorundayız" dedi.

   

  Bununla birlikte, bölgesel hükümetlerden bütçelerinden 1.2 milyar euro tasarruf etmesi istenecek. 

   

  Zapatero, İspanya kabinesinin Cuma günü kamu sektöründeki ücret kesintilerini ve 2011 bütçe harcamalarını oylamak için bir araya geleceğini de söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı