Gündem Haberleri

  13 ay cezaevinde yatmanın bedeli 20 bin TL

  Yüksel KOÇ-İSTANBUL (DHA)
  01.07.2015 - 13:29 | Son Güncelleme:

  Büyükçekmece'de 19 Haziran 2008 tarihinde 18 yaşından küçük olan Ü.G., “Basit nitelikli cinsel istismar" suçlaması üzerine gözaltına alındı, 20 Haziran tarihinde tutuklanma talebiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ü.G., hakkında hazırlanan fezleke Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianame üzerine yargılamayı yapan Bakırköy 3. Çocuk Mahkemesi, Ü.G.'yi, 8 Mart 2010 tarihinde “Basit nitelikli cinsel istismar" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Temyiz edilmeyen ceza 18 Mayıs 2010 tarihinde kesinleşti.

  2 YIL SONRA CEZAEVİNE KONULDU

  Aleyhine verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasını temyiz etmeyen Ü.G., 5 Şubat 2012 tarihinde yakalanarak Silivri 7 No'lu kapalı cezaevine konuldu. 9 ay burada yattıktan sonra Çanakkale Açık Cezaevi'nde gönderildi. 31 Ocak 2013 tarihinde denetimli serbestlik hükümleri kapsamında salıverildi.

  BİR YIL YATTIKTAN SONRA YENİDEN YARGILANMA TALEBİNDE BULUNDU

  Cezaevinde yaklaşık 1 yıl kalan Ü.G., cezaevinden çıktıktan yaklaşık 1 yıl sonra suçsuz olduğunu, haksız yere cezalandırıldığını öne sürerek iade-i muhakeme talebiyle mahkemeye başvurdu. 13 Aralık 2013 tarihinde Ü.G, adına yargılamayı yapan Bakırköy 3. Çocuk Mahkemesi'ne başvuran Avukat Metin Evren, delillerin yeterince incelenmemesi nedeniyle müvekkili hakkında mahkumiyet kararı verildiğini savunarak, iade-i muhakeme talebinde bulundu.

  İKİNCİ KEZ CEZAEVİNE GİRDİ

  Avukat Evren'in iade-i muhakeme talebi ile ilgili yargılama sürerken Ü.G, bir kez daha cezaevine girdi. Ü.G., denetimli serbestlik hükümlerine uymadığı gerekçesiyle 13 Ocak 2014 tarihinde tekrar cezaevine konuldu.

  BU KEZ BERAAT ETTİ

  Bakırköy 3. Çocuk Mahkemesi, 6 Mart 2014 tarihinde infazı durdurarak Ü.G.'yi tahliye ettirdi. Mahkeme, 18 Haziran 2014 tarihinde de Ü.G.'nin iade-i muhakeme talebini kabul ederek beraatine karar verdi. Karar 26 Haziran 2014 tarihinde kesinleşti.

  107 BİN TL TAZMİNAT TALEP ETTİ

  Bu kararın kesinleşmesi ile Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuran Ü.G'nin Avukatı Metin Evren, Maliye Hazinesi aleyhine 100 bin TL manevi, 7 bin 260 TL de manevi olmak üzere toplam 107 bin 260 TL'lik tazminat davası açtı.
  Avukat Evren, müvekkili hakkında mahkumiyet kararı verilirken delillerin incelenmediğini, eksik soruşturma sonucu müvekkilinin 2 yıl 6 ay ceza aldığını ve bu ceza nedeniyle 13 ay 22 gün cezaevinde kaldığını belirtti. İade-i muhakeme talebi sonrası delillerin incelenmesi ile müvekkilinin beraat ettiğini hatırlatan Avukat Evren, “Müvekkilim işlemediği bir suçtan dolayı haksız ve hukuka aykırı bir şekilde hükümlü sıfatı ile 13 ay 22 gün cezaevinde kaldı. Herhangi bir delil bulunmamasına rağmen salt soyut iddialara dayalı olarak özgürlüğünden alıkonuldu" dedi.

  Avukat Evren, müvekkilinin yaptığı 7 bin 260 TL'lik harcama ile haksız yere cezaevinde yatmanın bedeli olarak 100 bin TL manevi tazminatın Maliye Hazinesi'nden faizi ile tahsil edilerek müvekkiline ödenmesini talep etti.

  MAHKEME 20 BİN 230 TL'YE HÜKMETTİ

  Davayı 24 Haziran tarihli duruşmada karara bağlayan Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Maliye Hazinesi'nin Ü.G.'ye 13 bin TL manevi tazminatı tutukluluk tarihi olan 5 Şubat 2012 tarihinden itibaren işleyecek faizi ile ödemesine hükmetti. Mahkeme ayrıca 7 bin 230 TL maddi tazminatın da aynı tarih itibari ile işleyecek faiziyle Ü.G.'ye ödenmesini karara bağladı.

  Etiketler: dava , istanbul , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı