Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
14 Ekim 2015 Çarşamba 02:03

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Bombardımanda Türk pilotları

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
Sefa KAPLAN 22 Ekim 2009
İkinci Dünya Savaşı sırasında eğitim için İngiltere’ye giden Türk pilotların İngilizlerle birlikte Almanlara karşı savaşıp Berlin bombardımanına katıldığı ve bu pilotlardan bazılarının çatışmalar esnasında şehit olduğu ortaya çıktı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emin Alpkaya’nın İngiltere’de tuttuğu günlüklerde ve Hava Kuvvetleri’nin internet sitesinde şehit olan pilotların isimleri ve nasıl şehit olduklarına dair bilgi yer alıyor.

NTV Tarih Dergisi’nde yer alan küçük bir haberden yola çıkarak yaptığımız bir araştırma, II. Dünya Savaşı sırasında eğitim amacıyla İngiltere’ye gönderilen 20 Türk pilotun, İngiliz pilotlarla birlikte çatışmalara girdiğini ve bunlardan 14’ünün şehit olduğunu ortaya çıkardı. 1941’de İngiltere’ye gönderilen pilotlardan biri olan Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Emin Alpkaya’nın günlüklerinde bu konuda ilginç bilgiler yer alıyor. Ayrıca, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın resmi internet sitesinde de söz konusu 14 pilotun ne zaman ve nasıl şehit olduğuna dair özel bir sayfa mevcut.

Refah faciası
/_np/6602/9086602.jpg
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emin Alpkaya’nın İsviçre’de yaşayan kızı Tülin Alpkaya, babasının günlüğünü okuyunca çok şaşırdığını, günlüklerde adı geçen Cronwell’deki İngiliz karargâhına başvurarak o dönemle ilgili bilgi istediğini söyledi. Kendisine bilgi ile birlikte İngiltere’de eğitime katılan pilotların fotoğrafının da gönderildiğini belirten Tülin Alpkaya, “Babamın günlüğü, 1942 yılında Cronwell’de eğitim gören Türk pilotlarının daha sonra bombardıman uçaklarıyla göreve yollandıklarını göstermektedir” dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın resmi internet sitesinde ise döneme ilişkin olarak şu bilgiler veriliyor: “20 Hava subayı, 23 Haziran 1941 tarihinde Refah şilebi ile İskenderun’dan Mısır’ın İskenderiye limanına hareket ettiler. O tarihlerde Akdeniz Almanların kontrolünde olduğu için anılan personelin Mısır’a gönderilmesi, buradan da İngilizler tarafından İngiltere’ye götürülmesi kararlaştırılmıştı. Ancak hareketinden beş saat sonra Refah şilebi, torpillenmiş ve tarihe ‘Refah faciası’ olarak geçen bu olayda, içlerinde 16 hava asteğmeni olmak üzere toplam 167 Türk askeri personeli hayatını kaybetmiştir.

Bu olay Hava Kuvvetlerinin kararlılığını kırmamış ve 17 Mayıs 1942’de ilk grup 38’inci Eğitim Dönemine katılmak üzere İngiltere’ye ulaşmıştı. Bunu diğer dönemler takip etmişti. Öğrenci pilotlar, Hurricane ve Spitfire tipi uçaklarda gelişme göstermeden önce, uçuş kariyerlerine daha sessiz Miles Master tipi uçaklarda başlamıştı. Uçuş kazaları sık görülmekteydi ve bunların çoğu, genç Türk havacılar için ölümcül sonuçlar doğurmuştu.”


  Yorum Sayısı 3 / 20     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Bilgehan UYGUR 22/10/2009 - 17:25
!!! TRAKYALI FENER !!! O dönemki devlet adamlarımız ihanet etmişlerdir diyorsun..! Şimdikiler hala ediyo da noluyo ki..?
Çok İyi %20 İyi %15 Normal %25 Kötü %20 Beğenmedim %20
Osman Avunduk 22/10/2009 - 17:03
Geriden de olsa ogrendim.
Keske gazeteler maganda futbol haberleri yerine sadece normal futbol haberleriyle yetinseler de, maganda futbol haberlerinden bosalan yerlere Turkiye icin daha onemli haberlere yer verseler.
Çok İyi %21 İyi %17 Normal %17 Kötü %21 Beğenmedim %21
İlkay Leo 22/10/2009 - 16:16
Babam ve eniştemi her ziyaretimizde onlara da fatiha okuyup karanfil bırakıyoruz.Nasıl olur da bilinmiyor?
Çok İyi %22 İyi %20 Normal %20 Kötü %16 Beğenmedim %18
Bu haberin diğer yorumcuları
kenan nayir
TRAKYALI FENER
Android Veysel
hikmet gürsel bahçıvancılar
AKILLI DUMRUL
serhat sipahioğlu
Deniz Soysal
CUMHURİYETKIZI SELMAB
Özgür Öksüz
Bordo Mavi
ÜMİT BİLGİÇATAÇ
Bulent ozgur
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 20     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH