Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
06 Ekim 2015 Salı 19:22

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Diyarbakır'da 341 kadın sığınma evine başvurdu

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
DİYARBAKIR, (DHA) 5 Eylül 2009
DİYARBAKIR Sosyal Hizmetler Müdürü Oktay Taş, 2005 yılında kurulan Kadın Sığınma Evi'ne çeşitli nedenlerle şimdiye kadar 341 kadının başvurduğunu, bunlardan 215'inin aile içi şidete maruz kaldığını söyledi. Taş, 25 kadının can güvenliklerinin bulunmaması nedeniyle başka illere nakiledildiğini kaydetti.

Diyarbakır’da 4 yıl önce Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Kadın Sığınma Evi'ne geçen süre içerisinde 341 kadın başvurdu. Sosyal Hizmetler Müdürü Oktay Taş, aile içi psikolojik, fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalmış veya gidecek yeri olmayan kadınların çocukları ile beraber sorunları çözülünceye kadar barındırdıklarını söyledi. Merkeze gelen kadınlara çeşitli merkezi eğitim kursları verildiğini anlatan Taş “Kadınların ihtiyaçlarına göre, örneğin okuma- yazma bilmiyorsa buna ilişkin kurslar açılıyor. Çeşitli meslek edindirme kurslarına yönlendiriyoruz. Kalış süreleri sınırlı olduğu için bu tür hizmetleri çok fazla sağlıklı olarak veremiyoruz. Özel vakalar hariç kadınların kalış süresi genelde 1 hafta, 10 günü geçmiyor” dedi. Başvuranların 18 yaşından büyük olduğunu ve kadınların kendi iradeleri ile ayrılabileceklerini söyleyen Taş, şöyle devam etti:
“Hayati riski olan kadınlar için yaptığımız ilk işlem öncelikle can güvenlikleri açısından onları bu ortamdan uzaklaştırmak. Tüm işlemler gizli yapılıyor. Diğer illerdeki kadın konukevlerine nakilleri sağlanıyor. Başvuruda bulunan kadınlardan 215'i aile içi şiddete maruz kalıp gidecek yeri olmadığı, 24'ü cinsel istismar sonucu güvenlik tehdidi altına olduğu, 102'si ise, terk edilme sonucu gidecek yeri olamadığı için konukevinde barındırıldı. 118 kadının ailesi ile sorunu çözümlendi. 89’nun eşi ile arasındaki probleminin çözülerek eşine dönmesi sağlandı. 25’i can güvenliği tehdidi nedeniyle başka illere sevk edildi. 16 kadın işe yerleştirildi, 47'si kendi isteğiyle konukevinden ayrıldı.”

  Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
şener özdemir 05/09/2009 - 17:34
eğitim şart. önce kadınların eğitilmesi şart ki onlarda doğacak erkek ve kız çocuklarını eğitsinler. böylece eğitimli bir nesil olur, toplumsal olaylar azalır. kadınına babasından gördüğü gibi davranmaz.
Çok İyi %27 İyi %18 Normal %18 Kötü %18 Beğenmedim %18
Bu haberin diğer yorumcuları
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH