Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Ekim 2015 Pazar 20:00

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Kurs ücreti pahalı ancak yüksek maaş garanti

A.A. 22 Ağustos 2009
Ekonomik krizden etkilenmeden büyüyen Türk sivil havacılık sektörü, pilot istihdamını her geçen yıl artırarak gençlere prestijli iş imkanı sunuyor.

Pilot olabilmek için 15 aylık eğitim sürecini tamamlamak ve bu sürecin ardından yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor. Yaklaşık 45 bin avroya mal olan eğitimin ardından sektörde istihdam edilen bir pilot ortalama 5 bin TL maaş alıyor.     

Türk Hava Kurumuna (THK) bağlı Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil, “Türkiye'de pilotluğun yeni bir iş kapısı olarak değerlendirilebileceğini” ifade ederek, bütün dünyada kriz varken Türkiye'deki havacılık şirketlerinin bundan etkilenmediğini, büyümenin sürdüğünü vurguladı.

Profesyonel hava yolu pilotluğu için eğitim zorunluluğu bulunduğunu ve bunun standart süresinin 13-18 ay arasında olduğunu anlatan Şendil, bu sürede 805 saat teorik, 207 saat pratik eğitim verildiğini kaydetti.

Şendil, eğitimin ardından adayların Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından sınava tabi tutulduklarını, başarılı olanlara dünya çapında geçerli Havayolu Taşıma Lisansı verildiğini belirtti.

Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerin, sektörün büyümesine paralel olarak pilot ihtiyaçlarının her geçen yıl arttığına dikkati çeken Şendil, THY'nin bu yıl 150 pilot istihdam edeceğini, diğer hava yolu şirketlerinin de yılda ortalama 300-400 pilota ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Şendil, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Krizden sonra Türk havacılığındaki büyümenin aynı ivmeyle devam edeceğine inanıyorum. Dolayısıyla pilot açığı da Türkiye'de önümüzdeki 5 yıl içinde azalmayacak, artacak. Bunu şimdiden görüp hazırlıklı olursak, yeterli pilot adayını yetiştirirsek ihtiyacı karşılayabiliriz. Yoksa dünyada başka ülkelerden pilot adaylarını getirip burada uçurmak zorunda kalırız ki belli bir zaman sonra Türk semalarında kendi çocuklarımızın değil yabancı pilotların uçtuğu bir manzarayla karşı karşıya kalırız.”

“TÜRKKUŞU, KALİTELİ PİLOTAJ EĞİTİMİNİN MERKEZİ”

Türkkuşu Genel Müdürü Şendil, Türkiye'deki hava yolu şirketlerinin yerli pilot eksikliği nedeniyle yabancı pilotlarla uçtuğunu ifade ederek, “Bu, gelecekte olumsuz sonuçlar doğuracak. Onun için bir an önce yerli okullardan yetişen pilotlara öncelik vermelerini, uçuş okullarının ve Türk gençlerinin önünü açacak iş sahalarını sağlamaları diliyorum” diye konuştu.

Şendil, Türkiye'de 1935'ten beri pilotaj eğitimi veren Türkkuşu'nun, Etimesgut ve Selçuk'taki eğitim tesislerinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, öğrenci kapasitesini bu yıl 150'den 300'e çıkaracaklarını bildirdi.

Eğitim programlarının gelecek ay başlayacağını kaydeden Şendil, Türkkuşu'nda başarılı personelle kaliteli eğitim sunduklarını, bu sayede kursiyerlerinin
sektördeki başarılı şirketlerde rahatça istihdam edildiğini vurguladı.

Pilot eğitiminin uluslararası kuralları bulunduğunu ve AB müstebatına uygun standartlara sahip olduğunu anlatan Şendil, Türkkuşu'nun bu koşullara uygun eğitim imkanı sunan, köklü bir eğitim kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi.
  Yorum Sayısı 3 / 51     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Onur Yalıman 22/08/2009 - 14:54
Ancak dikkatinizi çekerim ilk basladıgı ay 5000 TL ile baslayacak ve yaklasık 10 sene sonra o maas artarak yaklasık 15 000 TL olacak.Zaten yoldan gecen herkes olmayacak havacılıga aşık olan pilot olacak :).. "İstikbal Göklerdedir" M. Kemal ATATURK
Çok İyi %31 İyi %15 Normal %15 Kötü %19 Beğenmedim %17
X X 22/08/2009 - 14:45
önce bu okullardan mezun olanlara iş bulunda sonra konuşun! bir sürü mezun pilot işsiz boş geziyor! uçuş okullarına kanmayın! onlar sadece paralarına para katma derdinde! tecrübe edilmiştir...
Çok İyi %42 İyi %12 Normal %15 Kötü %12 Beğenmedim %18
Pilot Tarık 22/08/2009 - 14:45
Bordo Mavi; eğiitim 45 bin euro değilde 45bin tl olsa bile yinede 3-4 ayda olmuyor orada yazan maaşla , nasıl bir hesaptır anlamadım..
Ailesi dolayısıyla biraz birikmiş parası olupta kendine guvenen insanlar kalanını kredi alarak eğitime başlayabilir aslında.İş kurmaktan daha az riskli kesinlikle..
Çok İyi %25 İyi %15 Normal %23 Kötü %13 Beğenmedim %22
Bu haberin diğer yorumcuları
ufuk desouza
efe sargın
Atila Argun
A. M.
mine vatansever
hasgeryan veli
hüseyin ünsal
Altay Deniz
MURAT MURAT
tony marios
murat serdar yıldız
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 51     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH