Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 03:15

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Kaçırılan gemi limana demirledi

Özgür EKŞİ / ANKARA 10 Temmuz 2009
SUUDİ Arabistan’dan Ürdün’e 33 bin metrik ton sülfür götürürken Aden Körfezi’nde deniz haydutlarının ele geçirdiği “Horizon-1” adlı kuru yük gemisi dün sabah saatlerinde Somali’nin Huzdivo Limanı’na demirledi.

Aden Körfezi’ndeki uluslararası deniz güçlerinde görev yapan Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait “TCG Gaziantep” ve “TCG Gediz” firkateynlerinin yakından takip ettiği gemiyle henüz bir bağlantı kurulamadı, gemideki uydu telefonuna da cevap verilmedi. 23 mürettebatlı gemide, 5 silahlı korsan bulunuyor.

Operasyon şekli belirsiz

Bu arada gemi Türkiye’nin başına dert oldu. Geminin sahibi firma askeri operasyona izin verirken, Başbakanlık karşı çıktı. Gemiye çıkılırsa ele geçirilecek korsanlara ne yapılacağı da belli değil. Başbakanlık, olası hukuki sonuçlar tam olarak belirlenmeden operasyona sıcak bakmıyor. Horizon gemisinin kaçırılmasının ardından Dışişleri Bakanlığı, bu konuda büyük deneyimi bulunan Kenya ile çalışmalara başladı. Gemiyi ele geçiren korsanlar, kendiliğinden terk etmez ise olası operasyon sonrası Kenya’dan hukuki yardım alınacak; çünkü bugüne kadar yakalanan korsanlar sadece Kenya’da tutuklandı.
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH