Gündem Haberleri

  120 milyon dolarlık Çığlık'ın sahibi belli oldu: Koleksiyon delisi Leon Black!

  Hürriyet Haber
  13.07.2012 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Mayısta 120 milyon dolara satılan ve dünyanın en pahalı tablosu unvanını alan Munch'ün Çığlık isimli eserinin sahibini Wall Street Journal ortaya çıkardı. 'Norveç dışındaki' tek Çığlık, 750 milyon dolarlık koleksiyonun sahibi Black'in olmuş.

  Norveçli Edvard Munch'un 'Çığlık' tablosunu rekor fiyatla satın alan kişinin ismi sonunda belli oldu: Leon Black. Mayıs başında gerçekleşen müzayede sonrasında, Çığlık'ı satın alan kişi adının açıklanmasını istememişti. Akşam'ın haberine göre eser, Sotheby's'deki açık artırmada sadece 12 dakika içinde alıcı bulmuş ve 119.9 milyon dolara (yaklaşık 212 milyon TL) el değiştirmişti.

  Peki kim bu Leon Black?
  60 yaşındaki ABD'li işadamı,  ABD'de özelikle sanat eserlerine yaptığı cömert yatırım ve yardımlarla tanınıyor. Black, New York merkezli Apollo Global Management LLC'nin kurucusu ve CEO'su. 105 milyar dolarlık bir varlığı yöneten Black'in serveti, Apollo'nun Mart 2011'de halka açılmasıyla zirve yaptı.

  Bugüne kadar sanat alanında kırılan rekorların çoğunun altında da Black'in imzası var. 2009 yılında Raphael'in 'Head of a Muse' isimli çizimine 47.6 milyon dolar ödeyen Black, 2005 yılında da Constantin Brancusi'nin Bird in Space isimli heykeline 27 milyon dolar ödemiş, bu eser de o dönem tarihin en pahalı heykeli unvanını almıştı.

  3.4 milyar dolarlık servete sahip olan Black'in sanat koleksiyonunun değerinin ise 750 milyon dolar civarında olduğu konuşuluyor.
  Bu arada Black, mart ayı içinde eşi Debra Black ile birlikte, mezun olduğu üniversitenin bir görsel sanat merkezi inşa etmesi için tam 48 milyon dolarlık bağışta bulunmuştu.

  120 milyon dolarlık Çığlıkın sahibi belli oldu: Koleksiyon delisi Leon Black

  Reelde en pahalısı hala Picasso
  ÇIĞLIK, 120 milyon dolarlık satışla tarihin en pahalı tablosu olmuştu. Tabii hatırlatmakta fayda var. Reel fiyatlar geçerli olduğunda yani işin içine enflasyon da katıldığında, Munch'un tablosu ikinci sıraya iniyor. Reel fiyatlara göre, tarihin en pahalı tablosu, 2004'te 104 milyon dolara satılan Picasso'nun 'Boy with a Pipe' isimli eseri.

  Müzeler savaş için bekliyor
  TABLOYA sahip olan kişinin Black olması, ABD'deki iki müze arasındaki gerilimi de artıracak. Bunun nedeni de Black'in hem New York'taki Metropolitan Museum of Art hem de Museum of Modern Art'ta yönetim kurulu üyesi olması. Şimdi iki müze 'Çığlık'ı kapmak için yarışacak...

  1895 yılında yaptı
  NORVEÇLİ ressam Edvard Munch'ün tartışmasız en popüler eseri Çığlık (Norveççe Skrik), dünyanın da en ikonik resimlerinden. Munch'ün 1895 yılında yaptığı ve kırmızı bir gökyüzü önünde duygusal acı çeken bir insan figürünü gösteren resim, ekspresyonizm akımının alametifarikası olarak kabul ediliyor. Resim, Munch'ün yaptığı bir yürüyüş sırasında 'gökyüzünün kırmızıya dönmesiyle hissettiği ve doğadan gelen' bir çığlıktan çok etkilenmesiyle ortaya çıkmış. Ressamın akıl sağlığını kaybetme korkusunu yansıttığı 'Çığlık', 'modernlikte bunalan insan' mitinin sembolü haline gelmiş durumda.

  MUNCH İMZALI 4 ÇIĞLIK VAR
  Munch'ün imzasını taşıyan 'Çığlık'ın yağlı boya, pastel ve taşbaskıdan oluşan dört versiyonu var. Satışa konu olan tablo pastel olanı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı