Gündem Haberleri

  12 yıla ilk adım

  Kamuran ZEREN/ANKARA
  10.04.2004 - 01:47 | Son Güncelleme:

  Dünya Bankası’nın desteklediği Ortaöğretim Projesi’nin öngördüğü 12 yıllık zorunlu eğitim için ilk adım atıldı. Yeni öğretim yılında liseler 4 yıllık olacak. 3 yıllık müfredatın 4 yıla yayılmasıyla öğrencilerin ders yükü azalacak.

  LİSE maratonu, yeni öğretim yılından başlayarak 4 yıla çıkıyor. Buna göre, 8 yıllık eğitimi bu yıl bitirip, 2004-2005 öğretim yılında liseye kayıt olan öğrencilerin, lisede geçirecekleri öğrenim süresi 4 yıl olacak. Halen lisede okuyanlar 3 yıl üzerinden diploma alacaklar. Anadolu, fen ve öğretmen liseleri devam ederken, halen 76 olan lise türü azalacak. ‘Genel’ ve ‘meslek’ lise çatısı altında değişik programlar olacak. Anadolu ve fen liselerinde hazırlık sınıflarının kaldırılması ve yabancı dil ağırlıklı eğitime geçilmesi gündemde.

  KADEMELİ GEÇİŞ

  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik’in başında olduğu Dünya Bankası destekli Ortaöğretim Projesi’nin uygulanması için düğmeye basıldı. Dünya Bankası’nın 270 milyon dolar kredi desteği verdiği proje, zorunlu eğitim süresinin 8’den 12 yıla çıkarılmasında da ‘ilk adım’ olacak. 2005-2009 hedefli proje, ortaöğretim sistemini silbaştan değiştirecek. Kademeli geçişle, ortaöğretimi oluşturan tüm liselerin 4 yıla çıkarılmasını öngören proje şöyle:

  4 AYRI PROGRAM

  Genel liselerde, merkezi sınavla öğrenci alan lise türlerine paralel 4 program esas olacak. Liseler, ‘fen, sosyal, sanat ve yabancı dil’ programlarına dayalı eğitim verecek. Halen haftada 4 saat olarak okutulan yabancı dil dersi saatleri artırılacak.

  ÇOK AMAÇLI LİSE

  Mesleki teknik eğitimde lise türleri kalkacak. Mesleki eğitim, çok amaca hizmet eden modüler programlardan oluşacak. Bu okullarda, 10 program esas alınacak. Hangi programın okutulacağı talebe göre belirlenecek.

  ÖĞRENCİLERE MÜJDE

  3 yıllık programların 4 yıla yayılması üzerine, öğrencilerin haftalık ders yükleri azalacak. Buna göre, halen fen liselerinde haftada 40, anadolu liselerinde 37 ve genel liselerde 33 saat olan haftalık ders yükü yeniden hesaplanacak.

  HAZIRLIK KALKIYOR

  Anadolu liseleri ile fen liselerinde artık yabancı dil hazırlık sınıfı olmayacak. Bu okullarda, halen hazırlık ile birlikte 4 yıl olan öğrenim süresi, hazırlık sınıfı hariç 4 yıla çıkacak. Anadolu liseleri, tıpkı süper liseler gibi ‘yabancı dil’, fen liseleri ise ‘fen’ ağırlıklı olacak.

  DERSLER TÜRKÇE

  Anadolu liselerinde matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri de, yeni öğretim yılından itibaren yabancı dilde değil Türkçe okutulacak. Böylece, özellikle üniversite giriş sınavında büyük sorunlar yaşanmasına neden olan yabancı dilde eğitim uygulaması gelecek öğretim yılından itibaren son bulacak.

  Düz liselerde 2. yabancı dil

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nda, 4 yıllık lise projesine paralel, ‘ikinci zorunlu yabancı dil’ için de çalışma başlatıldı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in talimatıyla başlatılan çalışmaya göre, halen ilköğretim 4. sınıftan itibaren zorunlu olarak okutulan yabancı dil dersine ek olarak ikinci bir yabancı dil de lise düzeyinde zorunlu hale getirilecek. Ancak, ikinci yabancı dilin hangi liseler ve hangi sınıftan başlayarak zorunlu olacağına, maliyet çalışmasının ardından karar verilecek. Zorunlu ikinci yabancı dil uygulaması, 2001-2002 öğretim yılından bu yana anadolu öğretmen liselerinde uygulanıyor. İngilizce ağırlıklı eğitim yaptırılan bu liselerde, Almanca ve Fransızca ikinci dil olarak okutuluyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı