GeriGündem 12 milyon arıyı zehirlediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

12 milyon arıyı zehirlediler

12 milyon arıyı zehirlediler
refid:12967466 ilişkili resim dosyası

Osmaniye’nin Sumbas İlçesi’nde 62 yaşındaki Salih Akarsu’ya ait 300 kovandaki yaklaşık 12 milyon arı zehirlenerek öldürüldü. Akarsu’nun şikayeti üzerine İlçe Tarım Müdürlüğü ve jandarma soruşturma başlattı.

Sumbas İlçesi’ne bağlı Höyük Köyü’nde arıcılıkla geçimini sağlayan Salih Akarsu, 2 yıl önce banka kredisi de kullanarak aldığı 300 kovan arıyı bal yapması için ormanlık alana bıraktı. Geçen hafta havanın yağışlı olması nedeniyle 3 gün sonra arılarının yanına gidebilen Akarsu, kovanların etrafında ve içlerinde arılarının öldüğünü görünce şoke oldu. Akarsu, durumu İlçe Jandarma Komutanlığı ile İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bildirdi. 300 kovanda bulunan yaklaşık 12 milyon arının tamamının zehirlendiğini ileri süren Akarsu’nun ölen arılarından incelenmek üzere numune alındı.

‘BUNU YAPAN İNSAN OLAMAZ’
Arılardan elde ettiği balları satarak eşi ve 9 çocuğunun geçimini sağladığını, ayrıca banka borçlarını ödediğini belirten Akarsu, ne yapacağını şaşırdığını söyledi. Kimseyle husumetinin bulunmadığını kaydeden Akarsu, bunu yapanların insanlığından şüphe duygunu kaydederek şöyle dedi:
“Tek geçim kaynağımız tamamen yok oldu. Bizim arıların başına gelmediğimizi bilen bir kişi arı kovanlarımızı zehirleyerek 300 kovan arımızın ölümüne neden oldu. Bugüne kadar böyle bir olayla karşılaşmadım. Kovan başına 40- 45 binden yaklaşık 12 milyon arım vardı. Bir kovan arı 220 TL olduğuna göre yaklaşık 66 bin TL zararım söz konusu. Maddi kaybım çok büyük. Ne istediler arılardan, bunu yapan Allah’ından bulsun.”

Yaban arılarının da kovana girip çıktıktan hemen sonra öldüğünü belirten Akarsu, İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin ilk saptamasında ‘toplu ölüm’ olarak rapor tuttuğunu, numune arıların incelendiğini, yeniden arı alacak gücünün olmadığı için devletten yardım beklediğini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle