GeriGündem 12 liseli Başbakan'a hakaretten hakim karşısına çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

12 liseli Başbakan'a hakaretten hakim karşısına çıktı

BURSA’da, AK Parti İl Başkanlığı önünde parasız eğitim için pankart açıp, slogan atarken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla haklarında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Liseli Genç Umut Grubu üyesi 12 gencin yargılanmasına başlandı. Duruşma sonrası Adliye Sarayı önünde arkadaşları adına basın açıklaması yapan 18 yaşındaki Emine Akbaba, "Hiç kimse merak etmesin ki bu liseliler sokaktan çekilmeyecek" dedi.

Bursa’da, kendilerine Liseli Genç Umut Grubu adını veren gençler, Merkez Osmangazi İlçesi Haşim İşcan Caddesi’nde bulunan AK Parti binasının önünde geçen 25 Mart tarihinde, ’Parasız eğitim, sınavsız üniversite’ adı altında eylem düzenledi. Yapılan gösteri sırasında bazı gençler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içeren sloganlar attılar. Polisin aldığı güvenlik önleminden sonra dağılan grupta bulunan 12’sinin yaşı küçük toplam 17 genç hakkında soruşturma açıldı.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma sonunda yaşı küçük olan 12 kişi hakkında 1’inci Çocuk Mahkemesi’nde, 5 kişi için de 3’ncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde ’Başbakana hakaret’ ve ’İzinsiz gösteri yapmak’ suçlarından toplam 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Yaşı küçük olan gençler bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. 1’inci Çocuk Mahkemesi’nde saat 10.00’da başlayan duruşma yaklaşık bir saat sürdü. Duruşma sonrası arkadaşları adına basın açıklaması yapan Emine Akbaba, "Daha, partisinin simgesiyle kendi adının yan yana kullanılmasına dayanamayan Tayyip Erdoğan, her seferinde bize özgürlük ve demokrasi dersleri vermeye çalışıyor. Ak Parti ve Tayyip Erdoğan çok iyi biliyor ki bugün bu sloganı atan liseliler, onların her zaman karşısında dik duran, onlara baş kaldıran insanlar olacaklar. Ama biz ’Çapulcu liseliler’ olarak onların bu baskılarına, faşizmine boyun eğmeyeceğiz. Hatırlatmak istediğimiz bir şey var; Bizde ampule ampul derler" diye konuştu.  Basın açıklamasından sonra gençler olaysız bir şekilde dağıldılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle