Gündem Haberleri

  12 Eylül sonrası casusluk artmış

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  17.09.2013 - 02:05 | Son Güncelleme:

  TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’ndan 12 Eylül yargılamasını yapan mahkemeye gönderilen ‘Gizli’ ibareli brifing notunda, terörle mücadelede ‘YAY’ şemasına yer verildi. 11 Nisan 1983’te Genelkurmay Başkanlığı’nda düzenlenen terör brifinginde alınan kararları içeren belgede, darbe sonrası casusluk olaylarının arttığı iddiası yer aldı.

  Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan belgeyle 11 Nisan 1983’te Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı tarafından terör brifingi düzenlendiği anlaşıldı. Terörle mücadelede uzun yıllar uygulanan YAY modelinde, üst tarafında devlet, alt tarafında terör örgütleri bulunan helezonik (kıvrımlı, yılankavi biçim) bir YAY çizildi. Devletin sürekli olarak terör unsurlarına baskı kurması gerektiği vurgulandı. Belgede, güçlü devletin terör üzerinde etkisi bir YAY’a uyguladığı baskıya benzetildi ve eğer bu faktör kalkarsa terörün tekrar hortlayacağının altı çizildi.
  Belgedeki en ilginç bölümlerinden birinde darbenin, ordu kadar örgütlere de deneyim kazandırdığına yer veriliyor. Ordunun, terör örgütlerine ve anarşiye uygulamalı olarak müdahalesinin olaylar karşısında nasıl davranması gerektiğinin pratiği açısından önemli olduğuna değiniliyor. Belgeye göre, 12 Eylül öncesi aylık ortalama olay sayısı 1566 idi. Darbeden önce aylık ortalama 177 olan ölüm sayısı 11 Nisan 1983’te 12’ye düşmüştü. Yine bu tarihe kadar 170 bin 969 kişinin gözaltına alındı, mali değeri 300 milyon doları bulan silah, mermi, bomba gibi mühimmatın ele geçirildiği de kaydedildi.

  MİT GELECEKTE ÖNEM KAZANACAK

  Belgede, Irak - İran savaşının sürmesi ve Irak kuvvetlerinin cepheye angaje olması nedeniyle Türkiye’den giden bölücü örgütlerin Kuzey Irak’ta kamplar kurduğuna da yer verildi. Buna göre, darbe sonrası casusluk faaliyetleri arttı. Göçmenler, örgüt elemanları ve işine son verilen silahlı kuvvetler mensupları casusluk faaliyetleri yürüttü. Terör örgütlerine mensup kişi sayısı darbe öncesi 5 bin 854’tü. Gözaltında kötü muameleler, yakınlarını kaybedenler ile ordudan ve güvenlik güçlerinden atılanlarla sayı her geçen gün arttı.
  Terör ile mücadele konusunda MİT’in ve istihbarat birimlerin gelecekte büyük önem kazanacağına da dikkat çekilen belgede, şöyle denildi: “Yeniden örgütlenecek olan terör örgütleri, 12 Eylül ve sonrasında olduğu gibi açık çatışmadan ziyade çok daha gizli, yeraltı eylemlerine yönelecektir. Örgütler 12 Eylül harekatı ile bizler gibi büyük deneyim kazanmışlardır. Hüküm giyip tahliye olanların takibi gerekmesi gibi nedenlerden dolayı MİT’in o günkü donanımı yeterli olmayacaktır. Daha etkin ve yaygın bir istihbarat ağının kurulması gerekecektir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı