GeriGündem 12 Eylül çok daha adildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

12 Eylül çok daha adildi

12 Eylül çok daha adildi
refid:21539936 ilişkili resim dosyası

17 Balyoz sanığının avukatlığını yapan emekli askeri hâkim Ali Fahir Kayacan, kendisinin 12 Eylül sonrasında ve öncesinde hâkimlik yaptığını anımsatarak, “Evet iddia ediyorum, 12 Eylül dahil benim bu dönemlerde altında imzam bulanan kararlar, Balyoz kararından çok daha adildi” dedi.

BALYOZ davasında 17 sanığın avukatlığını yapan emekli askeri hâkim Ali Fahir Kayacan, açıklanan kararlarla ilgili ilginç bir karşılaştırma yaptı. Kendisinin 12 Eylül sonrasında ve öncesinde hâkimlik yaptığını anımsatan Kayacan, “Evet iddia ediyorum, 12 Eylül dahil benim bu dönemlerde altında imzam bulanan kararlar, Balyoz kararından çok daha adildi” dedi. Açıklanan kararların Türk hukuk sisteminin bittiğini gösterdiğini öne süren Kayacan, Hürriyet’e şunları söyledi:

Savunma hakkı kısıtlanmadı

“12 Eylül yargılamalarında, Silivri’deki yargılama düzeni asla olmadı. Bazıları buna tepki gösteriyor ama hiçbir şekilde bu kadar savunma hakkı kısıtlanmadı. Aksini söyleyecek olan çıksın karşıma. Türkiye’de hukuk bitmiştir. Balyoz kararları için Yargıtay’da kesin hüküm verilirse ‘Ne olur acaba’ tartışılıyor. Bu kararlar için kesin hüküm olamaz. Zaten Balyoz kararları için kesin hüküm verilirse, hiçbir Türk vatandaşının Türk yargı sistemi karşısında güvencesi kalmaz.
Yasama organı, temmuz başında çıkardığı yasayla özel yetkili mahkemelere güvenmediğini ortaya koydu. Eğer güvenseydi, yeni gelen davalara bu mahkemelerin bakamayacağına ilişkin yasal düzenleme yapmazdı. O zaman soruyorum, bu durumda ben bir vatandaş olarak bu mahkemelere nasıl güvenebilirim?

Maaş ve rütbe tartışması ayıp

Biz kararların ne kadar hukuka aykırı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz, bazıları ise maaşlarını alacaklar mı, rütbeleri ne olacak, bunları konuşuyor. Bunlar ayıp, magazinsel şeyler. Adalette varsayımlar üzerine konuşulmaz.”

Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak mı?

Bugünden itibaren Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru başlayacağı için gözler, Ergenekon terör örgütü yöneticiliğinden cezaevinde bulunan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’a çevrildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, geçen hafta bireysel başvurunun tanıtımıyla ilgili yaptığı basın toplantısında Başbuğ’un uzun tutukluluk nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulanabileceğini söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle