Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
13 Ekim 2015 Salı 10:14

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Dünyanın en zehirli yılanları

A.A 1 Haziran 2009
Dünyada en iri zehirli yılan türü olan olarak bilinen ve tek ısırışta 22 yetişkin insanı 12 dakikada öldürebilecek kadar zehir akıtan kral kobralardan (ophiophagus hannah) beşi Antalya'daki Ekopark'a getirildi.

İŞTE O YILANLAR

Antalya'nın Tekirova beldesinde; küresel ısınma, insanların doğadaki tahribatı nedeniyle nesilleri tükenmekte olan sürüngen türlerinin korunması amacıyla kurulan Ekopark, 62 yeni sürüngene daha ev sahipliği yapıyor. Malezya ve Endonezya vahşi yaşam alanlarından 41 kişilik bilim ekibinin 4.5 ayda aldığı türler, 17 günlük yolculuk ve 42 günlük karantina süresinin ardından, yeni yuvalarında sergilenmeye başlandı.

Getirilen türler arasında, dünyanın bilinen en iri zehirli yılan türü olan kral kobralardan boyları 5.50 santimetreye, ağırlıkları 11 kilograma kadar ulaşan 5 kral kobra ve onların alışma dönemlerinde karınlarını doyurmalarını sağlamak amacıyla 2-2.5 metre boylarında 14 de piton yavrusu getirildi.

150 MİLYON YILLIK GEÇMİŞLERİ VAR

Ekopark İşletmecisi Selami Tomruk,geçmişleri 150 milyon yıla uzanan kral kobraların dünyada bilinen en iri zehirli yılan türü olduğunu söyledi. Kral kobraların dünyada zehir bezlerinde en çok zehir biriktiren ve taşıyan yılanlar olduğunu anlatan Tomruk, tek ısırışta 100-110 mililitrelik zehir enjekte edebildiklerini kaydetti.


Tomruk, tek ısırışta 22 yetişkin insanı 12 dakikada öldürebilecek kadar zehir akıtan kral kobranın ısırırken enjekte ettiği zehirle bir filin 2,5 saatte, yetişkin bir insanın da 1,5 dakikada hayatlarını kaybedeceğini söyledi.


Kral kobraların yağmur ormanlarında yaşadıklarını ifade eden Tomruk, yılda bir kez çiftleştiklerini ve çiftleşmenin ardından dişilerin erkeği yediğini vurguladı.
Tomruk, kral kobraların, kendi yavrularından halsiz ve hayatta kalamayacak olanları tespit ederek yediklerini, diğerlerini hayatta bıraktıklarını dile getirdi.

DOMUZ GRİBİ ENDİŞESİ

Ekopark'a tek ve çift gözlüklü 12 kobra yılanı ile boyu 7 metre 80 santimetre, ağırlığı 130 kilogram olan bir de ağlı piton yılanı getirildi.
Selami Tomruk, Ekopark'taki pitonların beslenmesi için geçen yıllarda domuz çiftliklerinden alım yaptıklarını ancak bu yıl domuz gribi endişesiyle domuz alımını durdurduklarını söyledi.


Tomruk, sürüngenlerin beslenmesi için ayda 1200 tavşan alındığını sözlerine ekledi.

  Yorum Sayısı 3 / 36     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Emin yiğit 01/06/2009 - 21:45
"yılanların öcü" mü, krallığı mı?
Çok İyi %17 İyi %17 Normal %17 Kötü %23 Beğenmedim %23
Mustafa Tanhan 02/06/2009 - 0:25
ya herseyi yapin ama hayvanat bahcesini turkiyede yapmayin. en son örnegini KONYA da gördum yurekler acisi bi durum vardi
Çok İyi %23 İyi %17 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %21
Salahaddin EYYUBİ 01/06/2009 - 21:18
Cahil cühelaya kalsa yeryüzünde kendinden, tuttuğu takımın oyuncularından ve hamburger arasına koyacağı etin elde edileceği inekten başka canlı olmasın ister. "Yılana, böceğe, file, kurda, kuşa, ota, ormana, bataklığa ne gerek var" diye düşünür. Allah insanlığı cahil cühelanın eline vermesin.
Çok İyi %37 İyi %14 Normal %16 Kötü %16 Beğenmedim %16
Bu haberin diğer yorumcuları
Ali Sariyonca
ateb izi
serkan çelik
SITKI AYDOĞDU
SarS SSSSSSS
UGUR ANDIC
alper bayramoğlu
ali güzelsoy
ergun aytekin
Bahar ÖNDEŞ
huseyin çelik
GONUL KAYA
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 36     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH