Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Eylül 2015 Cuma 19:33

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Denizaltıda esrarengiz bomba

11 Mayıs 2009
Rahmi Koç Müzesi'nde demirli Uluçalireis Denizaltısı'nda TNT kalıpları ve ateşleyiciler bulunduğu ortaya çıktı.

İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenen Uluçalireis Denizaltısı’nda 1960 yılına ait Amerikan menşeli patlayıcı ve TNT kalıpları bulundu.

Taraf Gazetesi’ni haberine göre, 14 Kasım 2008 günü denizaltının bakımından sorumlu müze çalışanı emeklideniz Astsubay Hasan Oğuz İşyenel tarafından şans eseri bulunan patlayıcılar santral dairesinde bir poşet içindeydi.

Denizaltı 2001 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan müzeye devredilmiş ve ziyarete açılmıştı. TNT kalıpları bugüne kadar patlamamış olması da yetkililer tarafından büyük bir şans olarak yorumlandı.

Bombanın fark edilmesinin ardından Kuzey Deniz Saha Komutanı koramiral Ali Feyyaz Öğütçü’ye haber verildi. Öğütçü de aynı gün bir SAS timini görevlendirdi. Bombayı emniyet altına alan tim bombayı Beykoz SAS Grup Komutanlığı’na götürdü. Bomba 17 Kasım 2008’de Kıdemli Üsteğmen Erhan Atasoy tarafından eğitim sahasında imha edildi.

Knuyla ilgili 19 Kasım’da düzenlenen Görev Sonuç raporunda bombaların “Amerikan menşeli 1960’ylı yıllarda kullanılan eski tip malzeme olduğu” belirtildi.

Raporda patlayıcıların denizaltına ne zaman ve neden konulduğuna dair bulgu yer almıyor.

Uzmanların rutubetten etkilendiği için patlamadığı yönünde yorum yaptığı kalıpların kibrit veya çakmakla bile patlatılabileceği belirtildi.


İşte poşetten çıkan mühimmat:

Amerikan meşeli 2 adet 100 gr. TNT içeren burgu fişeği, 1 adet 1 libre TNT kalıbının ikiye bölünmesi sonucu elde edilmiş, bir buçuk libre patlayıcı kalıbı, 160 cm portakal renkli eski saniyeli fitil ve altı adet mekanik fünye.

ABD HİBESİ DENİZALTI

Denizaltı, 1944 yılında Portsmouth Tersanesi'nde BALAO/TENCH sınıfı USS THORNBACK (SS-418) olarak 93m uzunluğunda ve 2,400 ton olarak inşa edildi. 1946'da aktif görevden alınıp yedek filoya katılana kadar, 2. Dünya Savaşı süresince Japonya'ya karşı görev aldı. 1950'lerin başında en üst Guppy tadilatı görerek 1953'de tekrar hizmete girdi. USS THORNBACK 2 Temmuz 1971'de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na katıldı ve TCG Uluçalireis adı ve S-338 borda numarası verildi. Müze'ye 2001'de devredilmeden önce 30 yıl kadar Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmet etti.

  Yorum Sayısı 3 / 36     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Enis Rahvancı 11/05/2009 - 8:45
Heyacanlı olsun diye libre olarak belirtilen patlayıcılar toplam 1 kg kadardır ki ancak mısır patlatırsınız.Sudan etkilenmeyen,açık alevle ateş almayan TNT yi herhalde barutla karıştıran uzmanları!!! saygıyla selamlıyorum.8 senedir halkın gezdiği teknede patlayıcı bulunmasıda çok ilginç bir olay
Çok İyi %23 İyi %17 Normal %17 Kötü %23 Beğenmedim %17
hakan g 11/05/2009 - 0:50
SnEmrah Utku,haklsınız Yunanlıları uykusu kaçar ama gürültüden!çok şükürkü yunanlılada bizim kafadan,silah ve mühimmatlarımız denk tutuluyor yabancılar tarafından. ikimizinde ulusal savunma sanayi yok.20yıllık bir gemiden beklentiniz nedir?savaşa hazır tutabilmekmi yoksa yüzmesini sağlayabilmekmi?
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %20 Kötü %20 Beğenmedim %20
Tekin Baran 11/05/2009 - 1:43
yemin ederim ben koymadim ha ha ha ha. Kardesim ne diyeyim yakinda zil takip oynayacagiz.
Çok İyi %21 İyi %21 Normal %21 Kötü %21 Beğenmedim %15
Bu haberin diğer yorumcuları
Rua Ayengin
aydın selim akhun
Altay Turan
recep aslan
alp saricalioglu
cevdet colakoglu
ali kaya
şi şi
Sinan Öztan
Aydin Tomak
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 36     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH