Gündem Haberleri

  110 kiloluk insan yolda zor yürür

  Hürriyet Haber
  10.09.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin yeni sezonunda sergileyeceği eserleri bir basın toplantısıyla tanıtan Devlet Sanatçısı Genel Müdür Meriç Sümen, 110 kiloluk balerin tartışmalarıyla ilgili olarak da konuştu.

  ‘110 kiloluk balerin siz düşünebilir misiniz? 110 kiloluk bir insan yolda rahat yürüyebilir mi, kaldı ki nasıl dansçı olabilir?’ diyen Sümen şunları söyledi:

  ‘Bir hastalık nedeniyle şişman olmuş olabilir. O kilolara erişmiş sporcular, dansçılar hocalık yaparlar, yönetirler, reji asistanlığı ve koreografi yaparlar, türlü idari görevlere girerler. Tabii işlerini çok iyi bildikleri için sahneyi çok güzel geri planda da yönetirler. Çok zayıf dansçılar da var. Benim bir iki dansçım öyledir. Ben onların aşırı zayıflıklarından rahatsız olurum. Bana sıhhatsiz gibi görünürler. Bazen 3-4 perdelik eser oynayacaklardır ve çok güçlü olmaları gerekir. Mesela ‘sen iki kilo al, bu eseri kaldıramayacaksın’ gibi durumlar da var. Ama hiçbir dansçı dans edemeyecek kiloya geldiği zaman zaten hiçbir şekilde sahneye erkek veya kadın olsun çıkmaz.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı