Gündem Haberleri

  11 No’lu CD 11 Eylül failinin işi

  Cem TURSUN / DHA
  25.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balyoz davasının dünkü duruşmasına 17 sanığın avukatı Hakan Tunçkol’un sözleri damga vurdu. Tunçkol, “Operasyonların arkasında küresel güçlerin olduğunu söyledik. 11 Eylül’ü kim planladıysa, 11 No’lu CD’yi bu davaya sokan aynı güçtür” dedi.

  BALYOZ Planı iddialarına ilişkin duruşmada esas hakkında savunma yapıldı. İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada söz alan 17 sanığın avukatı Hakan Tunçkol, davanın TSK’da birçok komutanın tasfiyesiyle sonuçlanan bir operasyon olduğunu iddia etti: 

  Özkök gelmeli

  “Davaya ilişkin soruşturma başlamadan önce 22 ülkede sınırların değişeceği yazıldı. Bu operasyonların arkasında küresel güçlerin olduğunu söyledik. 11 Eylül’ü kim planladıysa, 11 No’lu CD’yi de bu davaya sokan aynı güçtür. 2 yıllık yargılamada hâlâ cevaplanmamış birtakım sorular var. 1980 darbesinde denizciler yoktu. Niye darbeye hazırlıkta denizciler olsun? Bu davayla ilgili bilgisi ve görgüsü olan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman tanık olarak dinlenmedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in tanık olarak dinlenmemesini anlayamıyoruz. Mahkeme dijital verileri tartışmadı. Demek ki mahkeme bunları delil kabul etmeyecek. Burada TSK yargılanmıyor. Şahıslar yargılanıyor. Bir suç örgütü mü var, Türk Silahlı Kuvvetleri mi var? TSK olduğu açıktır. Tutuklu sanıklardan 900-1000 sayfaya yakın kitap yazanlar var. Beyin takımı burada. Bunları düşününce acaba ‘Türk Baharı’ gerçekleşti mi diye düşünüyorum. Müvekkillerim suçlu olsaydı ‘merhamet’ derdim. Hiç suçları olmadığı için ‘adalet’ diyorum.”

  Darbelere karşıyım

  Tutuklu sanık emekli Korgeneral Doğan Temel de şöyle konuştu: “Bir delil olmamasına rağmen 19 aydır tutukluyum. Darbelerin acısını çekmiş, mustarip olmuş bir ailenin ferdiyim. Darbelere karşıyım. Bana ve aileme çektirilen eziyete son verilmesini, adımı kimler bu olaya karıştırdıysa cezalarını çekmesini istiyorum.” 

  /images/100/0x0/55ea918ff018fbb8f88882ed‘Yazıklar olsun’a suç duyurusu

  İSTANBUL 13. Ağır Ceza Mahkemesin’de görülen 65’i tutuklu 273 sanıklı Ergenekon Davası’nda mahkeme, aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın da bulunduğu sanıkların, tutukluluklarının devamına karar verdi. Mahkeme 13 Ağustos tarihli duruşmada izleyiciler arasında bulunan tutuklu sanık Tuncay Özkan’ın kız arkadaşı Duygu Dikmenoğlu’nun heyete söylediği iddia edilen “Yazıklar olsun” sözleriyle ilgili gereğinin yapılması için Silivri Başsavcılığı’na yazı yazılmasına karar verdi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı