GeriGündem 11 kişilik toplu mezar para için
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

11 kişilik toplu mezar para için

Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kulp yakınlarında 11 kişiye ait toplu mezar olduğu iddiasının, ‘Bölgedeki çoğu iddia gibi AİHM kanalıyla devletten tazminat almak amacıyla profesyonelce organize edildiğini’ kaydetti.

Diyarbakır’ın Kulp İlçesi Alaca Köyü’nün Keper mezrası yakınlarında bulunan ve 1993’ten beri kendilerinden haber alınamayan 11 kişiye ait olduğu öne sürülen kemiklerle ilgili olarak Başbakan Tayyip Erdoğan’a yöneltilen soru önergesini Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yanıtladı. Şahin, konuyla ilgili olarak devletin ilgili birimlerinin ne tür araştırma yaptığı sorusu için, ilgili kurumların resmi yazılarını TBMM Başkanlığı’na sundu. Orgeneral Başbuğ, yazısında şöyle dedi: ‘Bölgede, devlete ve güvenlik kuvvetlerine yönelik çoğu iddianın, AİHM kanalıyla tazminat almak ve terör örgütü ve yandaşlarına siyasi destek sağlamak amacıyla gündeme getirildiği bilinmektedir. Kulp olayına ilişkin son iddiaların da bu çerçevede profesyonelce organize edildiği düşünülmektedir. Bu durum çerçevesinde, yetkili adli merci tarafından sürdürülen bir soruşturma varken, Genelkurmay Başkanlığı tarafından bu konuya ilişkin bir soruşturma açılmasının, görev açısından da uygun olmadığı değerlendirilmektedir.’

AMAÇLARI YIPRATMAK

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Orgeneral Başbuğ’la paralel görüşler iletti. Jandarma Genel Komutanlığı adına yanıt veren İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise bilinenlerin dışında ellerinde ek bilgi ve belge olmadığını belirtirken, ‘Bu tür iddiaların örgüt sempatizanı kuruluş-şahıslar tarafından güvenlik güçlerini yıpratmak amacıyla gündeme getirildiğini’ ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle