GeriGündem 11 Hizbullah militanı yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

11 Hizbullah militanı yakalandı

Diyarbakır'da son 12 günde terör örgütü Hizbullah'a yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, 1'i ölü olmak üzere toplam 11 örgüt mensubu ele geçirildi.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi ekiplerince terör örgütü Hizbullah'a yönelik olarak son 12 günde gerçekleştirilen operasyonlarda, 1 örgüt mensubu ölü, 1'i yaralı ve 9'u da sağ olmak üzere 11 kişi ele geçirildi.
Yapılan soruşturmalar sonucunda, bu kişilerin, 1990 yılından itibaren terör örgütü içinde yer alarak faaliyetlerde bulunduğu belirlenirken, yakalanmalarıyla, çeşitli tarihlerde meydana gelen 5 öldürme, 1 yaralama ve 1 dövme olayı aydınlatılmış oldu.
Bu kişilerl birlikte, bir kalaşnikof tüfek, 1 makarow tabanca, bunlara ait şarjör ve fişekler, 2 sahte kimlik, çok sayıda elektronik cihaz parçaları, zaman ayarlı düzenek yapımında kullanılan bol miktarda kol saati ve çalar saat ile çok miktarda örgütsel doküman elde edildi.

Emniyet Müdürü Atilla Çınar, yaptığı açıklamada, 10 gün önce Bağlar Beldesi'nde güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölü ele geçirilen teröristin, Mardin'in Nusaybin ilçesi nüfusuna kayıtlı Abdulhakim Tan (25) olduğunun belirlendiğini ifade ederek, bu kişinin,1995'den bu yana örgütsel faaliyetlerinden dolayı arandığını söyledi.

Gözaltına alınan 10 kişiden 6'sının, sevk edildiği Diyarbakr DGM'ce tutuklandığını ifade eden Çınar, şöyle dedi:

"Bölgede yıllarca işlenen faili meçhul cinayetler, bazı çevrelerce istismar edildi. Bu yıl içinde işlenen faili meçhul cinayetlerin tümü aydınlatıldı. Terör örgütünün işlediği cinayetleri başka yöne çekiyorlar. Vatandaşın, devletine ve polisine güveni tamdır. Bu güveni yitirmemek için elimizden gelen tüm çabayı devam ettireceğiz."

Terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyon kapsamında yakalanan  2kişinin, DGM'ce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı, 2 kişinin sorgusunun ise sürdüğü açıklandı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle