Gündem Haberleri

  11 Eylül'ün kitabını yazdı

  Hürriyet Haber
  06.12.2001 - 11:26 | Son Güncelleme:

  11 Eylül tüm dünya için bir dönüm noktası. O gün yaşanan korkunç olaylardan sonra dünya dengeleri tamamen değişti. Sosyolog-yazar Emre Kongar'ın, bu tarihi dönemeci konu alan Küresel Terör ve Türkiye-Küreselleşme, Huntington, 11 Eylül adlı kitabı, Remzi Kitabevi`nden bugün çıkıyor.

  Prof. Dr. Kongar, "ABD`de 11 Eylül`de meydana gelen terörist saldırıların ardından Türkiye, Batı dünyası içerisinde yer alan laik ve demokratik bir İslam toplumu olduğu için insanlığın gelecek yapısını örnek olarak etkileme şansına sahiptir`` dedi.
    
  Kongar, 11 Eylül olaylarını hazırlayan faktörlerin, küreselleşme olgusunun içinde olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Küreselleşmenin bir kolu da mikro milliyetçilik ve mikro dincilik dediğimiz, her alt kültür grubunun içinde bulunduğu siyasal bütünlükten daha özerk bir yapıya kavuşması eğilimi... 11 Eylül terörütamamen bu çözümlemenin yüzde 100 doğruluğunu kanıtlayan bir terör olayı. Bakıldığında, 11 Eylül terörünün, aslında 1993`ten beri dünya üzerinde aynı grubun yaptığı birtakım terörist eylemlerin bir doruk noktası olduğu anlaşılıyor. Yani küreselleşme gelişirken, aynı zamandaterör de küreselleşiyor."
    
  11 Eylül terörünün vurduğu noktaların simgesel anlamlarına da dikkati çeken Kongar,  küreselleşmenin, uluslararası sermayenin simgesi İkiz Kuleler ve bunun en kuvvetli savunucusu ABD`nin savunma merkezi Pentagon`u vurduğunu anımsattı.

  ABD`ye yönelik terörist saldırıların ardından ön plana çıkan Samuel Huntington`ın "21. yüzyıl medeniyetler çatışmasına sahne olacak" tezinin de "tamamen yanlış olduğunu" ifade eden  Kongar, bu terörü yapanların ve Hıristiyanlar dahil tüm radikal dincilerin, bu görüşle paralel şekilde bir dinler arası savaş istediğini söyledi. 
    
  Kongar, "Ama, bu görüş 21. yüzyıla damgasını vuramayacak. Çünkü, 21. yüzyıl endüstri devriminden sonra gelen  iletişim-bilişim devrimiyle demokrasinin yaygınlaştığı bir yüzyıl olacak" dedi.  
       
  YA BUNDAN SONRASI   
           
  11 Eylül olaylarından sonra Türkiye`nin konumunda değişiklik olması beklentilerine de değinen Prof. Dr. Kongar, Türkiye`nin laik vedemokratik bir İslam ülkesi olmasının, İslamcı totaliter devletlerce tehdit şeklinde algılandığını ve Türkiye`nin bu nedenle sorunlar yaşadığını anlattı. Prof. Dr. Kongar, şöyle devam etti:  "Hıristiyanlığın 15-16. yüzyılda geçirdiği reformu, İslam dini kendi içinde geçirememiş, ama 1923`te Türkiye Cumhuriyeti`nin kurulmasıyla bu reformu yaşamıştır. Geleceğin dünyasındaki Müslümanlık, hiç kuşkusuz Türkiye`deki Müslümanlığı örnek alacaktır. Bu çerçevede Türkiye`nin son derece stratejik bir önem arz ettiği açık. Dolayısıyla İslam aleminde, İslam uygarlığında tek ve biricik örnek olan Türkiye`nin, uzun dönemde Batı tarafından da kesinlikle destekleneceğini düşünüyorum. Türkiye, Batı dünyası içerisinde yer alan laik ve demokratik bir İslam toplumu olduğu için, bütün bu çatışma eksenlerinin kesişme noktasında yer aldığı için örnek ülke olma ve insanlığın gelecek yapısını örnek olarak etkileme şansına sahip.
       Ama, burada iki önemli faktör var; birisi Türkiye`nin ekonomik sorunlarını aşması, ikincisi laik ve demokratik düzenin bir İslam toplumunda mutlaka ödünsüz, çoğunluk dinine, ırkına, milliyetçiliğine kurban edilmeden devam ettirilmelisidir. Bu iki koşul yerine getirilirse Türkiye`nin geleceğin dünyasında gerçekten örnek bir ülke olacağına inanıyorum. 11 Eylül terörü de bunu bütün dünyanın gözüne sokmuştur tabii."  
        

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı