Gündem Haberleri

  11 Eylül kurbanlarına uzayda saygı duruşu

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 12:43 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Uzay İstasyonu ile Endeavour uzay mekiğinin Amerikalı astronotları ve Rus kozmonotları, 11 Eylül`de ABD'de yapılan saldırılarda hayatını kaybedenler için uzayda saygı duruşunda bulundular.

  Endeavour`un komutanı Dom Gorie, televizyondan da canlı  yayınlanan saygı duruşu sırasında, ``11 Eylül saldırılarında en yakınlarını kaybeden Amerika ve dünyadaki binlerce insan için birkaç dakika ayırmak istediklerini`` belirtti. 

  Komutan Gorie ve yardımcısı Mark Kelly ile uçuş uzmanları Linda Godwin ve Daniel Tani, küresel terörizme karşı savaşım veren Amerikan ordusundan övgüyle söz ettiler. 

  Terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına daha sonra dağıtılmak üzere, uzay mekiğiyle 6 bin kadar küçük Amerikan bayrağı getirdiklerini belirten Gorie, kendisi için Endeavour`daki en önemli şeyin Dünya Ticaret Merkezi`nin yıkıntıları arasında bulunan İkiz Kuleler`in tepesindeki Amerikan bayrağı olduğunu söyledi. 

  Florida`daki Cape Canaveral Uzay Merkezi`nden 5 Aralık Çarşamba günü fırlatılan ve 7 Aralık Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonu ile kenetlenen Endeavour, 6 Amerikalı astronot ve 1 Rus kozmonot getirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı