'Fırtına' obüsü işte bu tesislerde yapılıyor - Hürriyet
Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
29 Ağustos 2015 Cumartesi 09:08

 ADnet  
Reklam için
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
Tüm Gündem Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

'Fırtına' obüsü işte bu tesislerde yapılıyor

28 Kasım 2008
A.A
'Fırtına' obüsü işte bu tesislerde yapılıyor
Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Ana Bakım Merkezi Komutanı Albay Sıtkı Varlı, “Fırtına” obüsünün milli imkanlarla üretilmesiyle teknolojik kazanım, savunma sanayinin desteklenmesi, dışa bağımlılıktan kurtulma ve yüzde 35-40 ekonomik kazanç sağlandığını belirtti.

FIRTINA OBÜSÜ VE LEOPARD 1 TANKI / FOTO GALERİ

Genelkurmay Başkanlığı, Adapazarı Arifiye'deki Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Ana Bakım Merkezi Tesisleri'ne basın turu düzenledi. 1. Ana Bakım Merkezi Komutanı Albay Varlı, basın mensuplarına komutanlık karargahında brifing verdi.

Komutanlığın, Fırtına obüsü imalatı ve Leopard tankı yenileştirme ve montajı projelerini gerçekleştirdiğini anlatan Albay Varlı, komutanlığın içinde aynı zamanda yedek parça, lastik ve çelik döküm tesisleri bulunduğunu söyledi.

Optik tesisleri ve kalite güvence laboratuvarları hakkında da bilgi veren Albay Varlı, modernizasyon ve imalat projelerinden elde edilen bilgi birikimi ve kazanılan kabiliyetler ile her türlü tırtıllı aracın tasarım ve üretimini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

İmalat ve yenileştirme çalışmalarının yanı sıra eğitim ve teknik hizmet de sağladıklarını ifade eden Albay Varlı, tesislerde toplam 1179 personelin çalıştığını belirtti.
Tesislerde çalışan saat ücretli işçi sayısının 887 olduğunu dile getiren Albay Varlı, bu işçilerden 13'ünün gazi, 3'ünün ise terörle mücadele kapsamında şehit ya da malul olmuş kimselerin yakını olduğunu söyledi.

Kundağı motorlu ilk Türk obüsü olan 'Fırtına' hakkında da bilgi veren Albay Varlı, tasarımından sistem entegrasyonuna kadar her aşamasının özgün olarak Komutanlık tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

Albay Varlı, Fırtına'nın, dünyadaki obüslerle karşılaştırıldığında teknik değerlerinin en iyi seviyelerde olduğunu ifade ederek, “Uzun menzilli ve etkin bir vuruş gücüyle düşmanın derinlikte mevzilenen unsurlarını ateş altına alabilmektedir. 40 kilometre derinliğe kadar sınır ötesi ateş desteği sağlamaktadır” diye konuştu.
Fırtına obüsünün tasarımı ve geliştirilmesinde, geleceğin muharebe sahası ateş destek ihtiyaçlarının dikkate alındığını belirten Albay Varlı, Fırtına obüsünün 30 saniyede mevzilenebildiğini, dakikada 6-8 atım gerçekleştirebildiğini ve 30 saniyede mevzi değiştirebildiğini anlattı.

Albay Varlı, “Fırtına'nın milli imkanlarla üretilmesiyle teknolojik kazanım, savunma sanayinin desteklenmesi, dışa bağımlılıktan kurtulma, yüzde 35-40 ekonomik kazanç sağlanmıştır” dedi.

LEOPARD TANKLARINA VOLKAN GÜCÜ

Tesislerde gerçekleştirilen Leopard 1 Tankı İyileştirme Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Albay Varlı, eski nesil Leopard 1 tankının, modern muharebe tankları seviyesine çıkarıldığını belirtti.

Leopard 1 tanklarına ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen “volkan” atış kontrol sisteminin monte edildiğini bildiren Albay Varlı, bu sistem sayesinde tankların üstün atış kabiliyeti kazandıklarını söyledi.

Sistemin; termal görüş, lazerle mesafe ölçümü, hedef takip sistemi, hedef koordinat belirlemeyi içerdiğini anlatan Albay Varlı, bu sayede gece atış, hareketli hedefe atış, hareket halinde atış ve yüksek ilk atımda vuruş kabiliyetlerinin tanka kazandırıldığını kaydetti.

Albay Varlı, tesislerdeki palet tasarım ve imalatı konusuna da değinerek, yüksek performans ve uluslararası kalitede yüzde 100 yerli imalatla palet üretimi yapıldığını, bu sayede dışa bağımlılıktan kurtulunduğunu söyledi.

Optik imalat konusunda ise bu imalatın nanoteknoloji kullanılarak gerçekleştirildiğini belirten Albay Varlı, tesislerin Türkiye'nin tek entegre optik tesisi olduğunu ifade etti.

Albay Varlı, ayrıca optik imalat tesislerinde üretilen 7x50 el dürbünü, 20x120 uzak mesafe dürbünü ve üçayak, nişan hattı aleti, holografik nişangah sistemi hakkında da bilgi verdi. Varlı, Tesislerdeki Ordu Yağ Analiz Programı (OYAP) laboratuvarına ilişkin olarak da bu laboratuvarda fiziksel ve kimyasal kirliliğin önceden tespit edilerek, motor ve transmisyon arızalarının önlendiğini söyledi.

NATO STANDARDINDA ÜRETİM

Albay Sıtkı Varlı, komutanlığın, ayrıca AQAP2110 NATO Standardı Kalite Güvence Sistemi'ne göre üretim yaptığını belirterek, Milli Prodüktivite Merkezi tarafından da teknolojik gelişme, verimlilik, kalite ve maliyet yönünden 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığının 2007 yılında “Yılın İşvereni” ve “Yılın İşçisi” ödüllerine layık görüldüğünü bildirdi.

Brifingin ardından basın mensupları, Fırtına obüsünün üretim aşamalarının gerçekleştirildiği tesislerin de aralarında bulunduğu pek çok üretim tesisini gezdi.
Gezinin ardından test pistinde bir Fırtına obüsü ve yenilenmiş adıyla Leopard 1-T tankı test sürüşünden geçirildi.

Fırtına obüsü ve Leopard 1-T tankı, yüzde 60 ve yüzde 30 eğimli tırmanma şeritlerinden ve 1,20 metre derinliğindeki suyun içinden geçerek gösteri yaptı. Pistte ayrıca obüs ve tankın çeşitli özellikleri tanıtıldı ve test edildi.

Albay Varlı, testlerin ardından basın mensuplarıyla sohbeti sırasında şu ana kadar tesislerde 108 Fırtına obüsünün üretildiğini, 171 Leopard 1 tankının da modernize edildiğini söyledi. Albay Varlı, Fırtına obüsünün en önemli özelliklerinden birinin bir hedefe belirli aralık ve farklı açılarla gönderdiği mermilerle hedefte aynı anda üç ayrı patlama gerçekleştirebildiğini sözlerine ekledi.

 

Mind ile haber kaçırmaya son!
HEMEN YÜKLE
İLK 1 AY ÜCRETSİZ
  Yorum Sayısı 3 / 104     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
buğra bal 28/11/2008 - 22:22
böyle şeyleri duymak güzel dışa bağımlılığımız az da olsa azalıyor
Çok İyi %60 İyi %9 Normal %9 Kötü %10 Beğenmedim %11
cimbom mania 28/11/2008 - 22:21
Bravo!Bravo!Bravo! Çok gurur duydum. Herşeyin yok pahasına satıldığı,elden çıkarıldığı ve insanlarımızın sömürüldüğü böyle bir düzende Türk'ün neler yapabileceğini gösterdiğiniz için gurur duydum sizlerle! İnşallah artarak devam eder bu çalışmalarınız.Yürekten başarılar sizlere...
Çok İyi %56 İyi %8 Normal %8 Kötü %12 Beğenmedim %13
serka 35 28/11/2008 - 22:13
"Top mu kaldı yav" diyen yorumcu askerlik dehalarına (!) karşı bir şey demek haddimize düşmez ama. Dikkat edin üreten 1. Ana Bakım Merkezi. Aslında bakım yapılan tesis üretiyor. 30 km. az değil. Dışarıdan alacağına yapıyorsun. Niye eleştiriyorsun ?
Çok İyi %50 İyi %11 Normal %12 Kötü %11 Beğenmedim %15
Bu haberin diğer yorumcuları
sinan kabak
cafer bal
Omer Faruk
tamer Arli
Devrim Karabatak
Kemal BEY
semih askar
MEHMET ALİ ATLIHAN
Umut Bayin
duygu şahin
kutsi akıcı
orçun karamustafa
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 104     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH