GeriGündem 103 yaşındaki Halil Yılmaz sağlığına kavuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

103 yaşındaki Halil Yılmaz sağlığına kavuştu

BALIKESİR Devlet Hastanesi’ne kalça kırığı nedeniyle yatırılan ve akut böbrek yetmezliği tedavisi de gören, tarihin canlı tanığı 103 yaşındaki Halil Yılmaz, sağlığına kavuştu.

Yıllardır görev yaptığı asker hastanelerinde Mehmetçik'e şifa dağıtan Halil Yılmaz, şimdi beyaz meleklerin özenli tedavisiyle ayağa kalktı. Asırlık yaşamı süresince biri İzmir’de olmak üzere Atatürk’ü üç defa yakından görme şansını yakalayan Halil Yılmaz, Cumhuriyet'in ilan edileceğini rüyasında gördüğünü söyledi.

Dünyanın ‘Hasta Adam’ olarak nitelediği Osmanlı Devleti’nin çöküşünün son günlerinde, 1905’te Antalya Korkuteli’nde doğan Halil Yılmaz, çocukluk yıllarında, büyüklerinden Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı anılarını dinledi. Sıhhıye eri olarak geldiği Balıkesir’de komutanının emriyle asker hastanesinde kaldı ve eğitimini tamamlayıp sağlıkçı oldu. 30 yıl hastalanan ve yaralanan erlere hizmet eden, emekli olduktan sonra yerleştiği Altınoluk’taki evinde düşerek kalçasını kıran ve yıllarca hastalara şefkatle yaklaşan ‘Asırlık Çınar’, aynı ilgiyi doktor ve hemşirelerden gördü.

‘ATATÜRK'ÜN SESİ HALA KULAKLARIMDA’

Balıkesir Devlet Hastanesi’nde doktoru Nefroloji Uzmanı Ömer Toprak ile hemşirelerin kendisine gösterdiği yakın ilgiden çok memnun olduğunu belirten Halil Yılmaz, doktor ve hemşirelerin iyileşmesi için adeta seferber olduğunu söyledi. Hastanede kaldığı süre içerisinde hastaların, ziyarete gelenlerin ve refakatçı olarak kalanların ilgi odağı olan yılmaz, Atatürk ile ilgili anılarını anlattı. Cumhuriyetin kurulacağını rüyasında gördüğünü belirten Yılmaz şöyle konuştu:

“18 yaşındaydım. Rüyamda biri doğuda, biri güneyde biri batıda üç hilal gördüm. Daha sonra cumhuriyet ilan edildi. Ulu Önderimizi bir defa İzmir’de iki defa da Balıkesir’de gördüm. Bir defasında Balıkesir’e İran Şahı Rıza Pehlevi ile geldi. Üstü açık bir otomobilin üzerindeydiler önümden geçip gittiler. Çok yakından gördüm. Zağnos Paşa Camii’nde verdiği hutbeyi dinledim. Atatürk’ün sesi hala kulaklarımda.”

ÇABUK İYİLEŞTİ

İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr. Ömer Toprak da, hastanın çok yaşlı olması nedeniyle zor bir vaka ile karşılaştıklarını belirterek, “Hastamıza kalça kırığı, akut böbrek yetmezliği ve genel durum bozukluğu tanısı doğrultusunda tedavi uyguladık. Bu vakada, hastanın su kaybı sebebi ile diyalize bağımlı hale gelmesi riski vardı. Nefroloji servisine yatırarak bu riski ortadan kaldırdık. Hasta diyalize bağımlı hale gelmekten kurtarıldı. Çok çabuk iyileşme gözlemlendi” dedi.

Halil Yılmaz’ın kızı Yıldız Yılmaz ise, babasına gösterilen ilgiden mutluluk duyduğunu kaydederek, “Doktor ve hemşirelerimiz adeta melek gibi. Ben de, babam da, gördüğümüz bu yakın ilgi ve şefkatten çok duygulandık. Nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Bizimle gece gündüz ilgilendiler. Her ihtiyacımız için koştular” diye konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle