Gündem Haberleri

  101 gün sonra

  Ender BAYKUŞ / ANKARA
  07.09.2013 - 01:37 | Son Güncelleme:

  Polis, ODTÜ-100. Yıl-Çiğdem Mahallesi bölgesinden geçecek otoyol için kesilecek ağaçları korumak isteyen 15 kişilik grubu biber gazıyla dağıtmaya çalıştı.

  Yakından gaz sıkıldığı sırada oluşan görüntüler, 28 Mayıs’ta çekilen ve Gezi eylemlerinin simgelerinden olan “Kırmızılı kadın” fotoğrafını hatırlattı.

  ODTÜ'DE POLİS MÜDAHALESİ

  CHP’li milletvekilleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ-100. Yıl-Çiğdem Mahallesi bölgesinden geçirmek istediği otoyol projesine karşı başlayan eylemlerde, ağaçların başında nöbet tutacaklarını açıkladı. Dün sabah polis müdahalesi ile başlayan yol çalışmalarına milletvekilleri iş makinelerinin önüne geçti. Olaylar sırasında 6’sı öğrenci 14 kişi gözaltına alındı. Dün sabah saat 06.30’da TOMA’larla, öğrencilerin çadır kurduğu alana gelen çevik kuvvet polisleri 10 dakika bekledikten sonra ayrıldı. Saat 07.00’de TOMA’lar, akrepler ve çevik kuvvet polisleri ile bölgeye gelen belediye ekipleri daha önce tellerle çevrilen alanda yıkım çalışmalarına başladı. Bu sırada 15 kişilik eylemci grup yıkım alanına girerek çalışmaları engellemek istedi.  ODTÜ'DE GAZ VE TEKME / FOTO GALERİ

  14 GÖZALTI

  Üniversiteliler kol kola girerek zincir oluşturdu. Polis, direnen gruba müdahale ederek 14 kişiyi gözaltına aldı. Yıkım ekiplerinin çalışması ve engelleme çabaları gün boyu sürdü. Polis de zaman zaman biber gazı kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Yakından gaz sıkıldığı sırada oluşan görüntüler, 28 Mayıs’ta Taksim Gezi eylemlerinin simgesi ‘Kırmızılı Kadın’ fotoğrafını, 101 gün sonra yeniden akıllara getirdi. CHP milletvekillerinin gelmesi ile yol çalışmaları durdu.

  ODTÜ'DE 'GİREMEZSİN' TARTIŞMASI / HÜRRİYET TV

  RIZA ÖZEL'İN OBJEKTİFİNDEN ODTÜ'DE YAŞANANLAR

  HEDEF 2. GEZİ

  Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de iş makineleri önünde ağaçların başında nöbet tutacaklarını açıklarken Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, “Burada antidemokratik ülkelerde bile görülmeyecek uygulama ile yapılan tahrik ve ayaklanmaya davet. Yürüyen hukuki bir süreç ve bu inşaatın devamında sit alanı var. Yaratılmaya çalışılan 2’nci bir Gezi” dedi.

  ÇALIŞMAMIZ YOK

  Büyükşehir Belediyesi’nden üst düzeyde bir yetkili, ODTÜ alanında çalışma yaptıkları iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi: “Sabah çalışma yapan ekiplerimize çadır kuran eylemciler taşlarla saldırmışlar. Bunun üzerine Emniyet’e bilgi verildi. ODTÜ arazisinde çalışmamız yok. Kendi yol güzergâhımız üzerinde çalışıyoruz. Orada ağaç kesme diye bir şey yok. Ağaç nakil makineleriyle başka yere dikiyoruz. Bazı gruplar işi provoke edip ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar.”

  VEKİLLER GİTTİ AĞAÇLAR SÖKÜLDÜ

  ODTÜ’de süren gerginlik akşam saatlerinde çatışmaya döndü. Ağaçların başında nöbet tutan milletvekilleri de müdahale edilen eylemcilerin yanına gitti. Vekiller ayrılınca belediyenin iş makineleri saat 21.00’de ağaçları söktü. Gözaltına alınan 14 kişi akşam serbest bırakıldı.

  AĞAC NÖBETİ

  101 gün sonra

  ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığını açıklayan CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ağaç sökümünü engellemek için iş makinesinin önüne geçti. Nazlıaka, “Gölgesini satamadıkları ağacı söküyorlar. Gezi olaylarını anlamamışlar. Gezi, çevrenin ranta dönüşmesine bir tepkiydi. Aynısını yapıyorlar” dedi.

  Ankara’daki eylem Gezi Parkı’nı kapattı

  ODTÜ’deki eyleme sosyal medyadan yapılan destek çağrıları nedeniyle polis, Gezi Parkı’nı kapattı. Saat 17.00’de Taksim Meydanı’nda yoğun güvenlik önlemi alan polis, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na da yayaların geçişine izin vermedi. TOMA’lar meydanda ve Taksim’e çıkan ana caddelerde güvenlik önlemi alırken, polis ekipleri ODTÜ’ye destek için Gümüşsuyu Parkı’nda toplanan yaklaşık 50 kişinin Taksim’e çıkmasına izin vermedi. Grubun yanında bulunan CHP İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Melda Onur’un taşkınlık yapılmayacağı yönünde teminat vermeleri de sonucu değiştirmedi. Milletvekilleri, Gümüşsuyu Parkı’nda yaklaşık iki saat oturdu. Grup daha sonra ODTÜ’ye destek yürüyüşü için Kadıköy’e geçti. Seyit ERÇİÇEK / İSTANBUL

  Hürriyet muhabiri yaralandı

  101 gün sonra


  ODTÜ kapısında akşam yaşanan müdahalenin ardından CHP’li milletvekilleri polisle konuşurken göstericilerden taş ve şişe atıldı. Bunun üzerine polis gaz bombası ve plastik mermiyle müdahale etti. Müdahale sonrası grup okul içine kaçtı. Grup okul içerisine barikat kurarak polisin gelmesini engelledi. Göstericilerle polis arasındaki arbede devam ederken, belediye işçileri yol üzerindeki dükkanları yıkmaya, ağaçları sökmeye başladı. Bu sırada Hürriyet fotomuhabiri Rıza Özel’in bacağına plastik mermi, kafasına da taş isabet etti. İlk müdahalesi olay yerinde meslektaşlarınca yapılan Özel sonra hastaneye kaldırıldı. Burak ÜNVERDİ / ANKARA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı