Gündem Haberleri

  101 Ali Gaffar nöbette

  Zafer TOKUŞ-Aziz GÜVENER / DHA
  25.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Sakarya’nın Hendek İlçesi’ndeki mezarı başında, kendisiyle aynı adı taşıyan ve Diyarbakır’dan gelen “Ali Gaffar” isimli 101 çocuğun katıldığı törenle anıldı.

  101 ALİ GAFFAR, GAFFAR OKKAN'I MEZARI BAŞINDA ANDI / Foto Galeri

  Hendek Belediyesi’nce hazırlanan “Gönül Yolculuğu ve Şehit Ali Gaffar Okkan Bir Kardeşlik Hikayesi Projesi” kapsamında, Diyarbakır’da yaşayan ve “Ali Gaffar” ismini taşıyan 101 çocuk, İstanbul’da düzenlenen gezi programının ardından aileleri ve öğretmenleriyle Okkan’ın Hendek ilçesindeki mezarına geldi. Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, “Kars’ta, Ağrı’da, Mardin’de ve Diyarbakır’da, bütün ilçelerinde yüzlerce Ali Gaffar var. Bu bir coşkudur” diye konuştu. Okkan’ın ablası Havva Gülsüm Özger ise belediyenin projesinden mutlu olduklarını ifade ederek, “Çok mutluyuz. Adıyla birlikte, kendi fikirleri de yaşatılıyor, onların kişiliğinde. Mutlu olduk” dedi. Konuşmaların ardından 101 çocuk Sakarya Müftüsü Sinan Cihan eşliğinde şehit emniyet müdürünün mezarı başında dua etti.

  Saygı duruşu

  Diyarbakır merkez Yenişehir İlçesi Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde 24 Ocak 2001 yılında terör örgütü Hizbullah tarafından şehit edilen eski Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile polis memurları Atila Durmuş, Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Selahattin Baysoy, katledilmelerinin 10’uncu yılında saldırının düzenlendiği yerde anıldı. Anmaya Diyarbakırlı vatandaşlar, beraberinde çocukları ve ellerinde Okkan’ın fotoğraflarını taşıyarak geldi. Saldırının olduğu caddeye Gaffar Okkan posterleri asıldı. Şehit Aileleri Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından Okkan ve arkadaşlarının vurulduğu yere karanfil bırakıldı. Cadde üzerindeki evlerin balkonlarında Türk bayrakları asıldı. Şehitler için olay yerinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı