Gündem Haberleri

  100 YTL cinayetine barış kuyruğu

  Metin İLİKSOY/NİZİP (Gaziantep), (DHA)
  12.10.2008 - 18:36 | Son Güncelleme:

  GAZİANTEP'in Nizip İlçesi'nde 40 gün önce 100 YTL'lik fıstık bekçiliği alacağından çıkan ve 3 kişinin ölümüyle biten kavganın ardından 100 koyun kesilerek düzenlenen yemekte olaya taraf 3 aile barıştırıldı.

  Nizip'in Günaltı Köyü'nde akrabalarının fıstık bahçesinde bekçilik yapan 45 yaşındaki Hüseyin Kılıç, 100 YTL'lik alacağı için, fıstık bahçesi sahibi Ali Kılıç'la tartıştı. Çıkan tartışmada tarla sahibi, bekçiyi döverek tarladan kovdu.

  Bunun üzerine köye gidip yakınlarını yanına alarak tarlaya dönen Hüseyin Kılıç, alacaklı olduğu tarla sahibi Ali Kılıç ve yakınlarını kurşun yağmuruna tuttu. Olayda 23 yaşındaki Hüseyin Demir, 44 yaşındaki Ali Kılıç ve 22 yaşındaki Sedat Durgut öldü, 22 yaşındaki Hasan Demir ise yaralandı. Katil zanlısı olarak Hüseyin Kılıç’ın yanı sıra, 48 yaşındaki Abdullah Kılıç ve 28 yaşındaki Salih Mavi Yavuz tutuklandı.

  Bu olay nedeniyle Kılıç, Durgut ve Demir aileleri arasında başlayan gerginliğin daha da büyümemesi ve kan davasına dönüşmemesi için Nizip Kaymakamı Hakan Yusuf Güner ve Belediye Başkanı Fevzi Akdoğan ile komşu Düzbayır Köyü’nün ileri gelenlerinden Halil Karaduman devreye girerek tarafları barış için ikna etti. Düzbayır Köyü’nde Karaduman tarafından bir barış yemeği düzenledi.

  Yemeğe AKP Gaziantep milletvekilleri, Gaziantep İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan, Nizip Kaymakamı Hakan Yusuf Güner, bazı bürokratların da aralarında olduğu yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Duaların edildiği barış yemeğinde konuklara kesilen 100 koyunun etinden yapılan firik pilavı, et haşlama ve taze fasulye, salata ve çorba ikram edildi.

  Aileler adına 55 yaşındaki İsmail Demir, 57 yaşındaki Necmettin Kılıç ve 60 yaşındaki Mehmet Durgut’u Türk bayrağı asılı platforma çağırarak tokalaştıran Belediye Başkanı Akdoğan, “Bu kardeşlerimiz uzattığımız barış elini geri çevirmedi. Ben böyle sağduyulu insanların elini öperim" diyerek ellerini öptü. 3 ailenin yaklaşık 3 bin ferdi de yüzlerce metre kuyruk oluşturarak birbirleriyle tokalaşıp, sarıldı, barıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı