GeriGündem 100 yıllık ömründe en büyük acıyı tattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 yıllık ömründe en büyük acıyı tattı

Celaliye'de önceki gün kontrolden çıkarak 17 kişinin ölümüne yol açan TIR, Akören Köyü'nün en yaşlısı Ayşe Sarıkaya'ya 100 yıllık yaşamındaki en büyük acıyı tattırdı. Ayşe Sarıkaya, korkunç kazada kızları Cemile Ergin, Hüsniye Karakartal ile gelini Raime Sarıkaya ve torunu Zeliha Kıvılcım'ı kaybetti. Ayşe Sarıkaya'nın kızı Meryem Kepçeli ile torunu Tülin Kıvılcım ise yaralandı.

YAVRULARIM BENDEN ERKEN GİTTİ

Ayşe Sarıkaya, Birinci Dünya Savaşı'nı, Kurtuluş Savaşı mücadelesini, İkinci Dünya Savaşı'nın yokluk yoksulluk günlerini gördü; takvim yaprakları art arda düşerken yakınlarını, dostlarını kaybetti; acının, sevincin her biçimini gördü, yaşadı; ama önceki gün 100 yıllık yaşamında en büyük acıyı tattı. Ağlamaktan göz pınarları kuruyan Akören Köyü'nün en yaşlı insanı 100 yaşındaki Ayşe Sarıkaya, ‘‘Allah bana bu kadar uzun ömür verdi ama çocuklarımı benden erken aldı. Keşke bu acıları hiç görmeseydim. Bu yaşta bu acıya nasıl dayanacağımı bilemiyorum’’ dedi.

KUNG-FU TİŞÖRTÜYLE GÖMÜLDÜ

Kazanın en küçük kurbanlarından 5 yaşındaki Utku Yüksel, bir karete tutkunuydu. Televizyondaki karate filmlerinin sıkı izleyicisiydi. Çok ısrar ettiği için babası dayanamayıp onu bu yıl Silivri'deki karate kursuna yazdırmıştı. Utku Yüksel, kazada 27 yaşındaki annesi Ayşe Yüksel ile birlikte yaşamını yitirdi. Kazada hem eşini, hem biricik oğlunu kaybeden Davut Yüksel dünkü cenaze töreninde perişandı. Karısının ve oğlunun tabutuna sarılıp uzun süre ayrılamadı. Küçük Utku Yüksel de karate kursunda giydiği, üzerinde ‘‘Kung-fu’’ yazan tişörtüyle toprağa verildi.

İKİSİNİ DE TRAFİK ALDI

52 yaşındaki Naile Kepçeli, 10 yıl önce kaybettiği eşi Ahmet Kepçeli ile aynı kaderi paylaştı. Çiftçilik yapan Ahmet Kepçeli, 1994 yılında otomobiliyle bir kamyona çarparak hayatını kaybetmişti. Kazadan sonra 4 çocuğuyla yalnız yaşayan Naile Kepçeli, çocuklarına hem annelik, hem babalık yapmıştı. Naile Kepçeli de, önceki günkü dehşet verici kazada hayatını kaybetti. Çocukları Hatice Esmer, Bahriye Kepçeli, Gülşen Kepçeli ve Yılmaz Kepçeli öksüz kaldı.

1 YAŞINDA YETİM KALDI

17 kişiye mezar olan minibüsün şoförü Murat Gül'ün ölüm haberi, eşi

Ayten Gül'ü yıktı. Cenaze sırasında acısı feryada dönüşen Ayten Gül, 1 hafta sonra yakında 1 yaşına basacak oğlu Murat Gül'e sarılarak gözyaşı döktü. Ayten Gül, kaza sabahı kocam oğlunu öperek evden ayrılmıştı. Bir hafta sonra oğlumuzun ilk yaşgününü kutlamayı iple çekiyordu. Kısmet olmadı. Muratcığım, bu yaşta yetim kaldı.

GELİNLİĞİ KEFEN OLAN ABLAYA GÖZYAŞI

Feci kazanın kurbanları öğle saatlerinde toprağa verilirken, 26 yaşındaki Nihal Kepçeli'nin cenazesi, asker olan kardeşi için bekletildi. Kars'taki kıtasından izin alarak cenazeye akşam yetişen Samet Kepçeli, ablasının gelinliğe sarılı tabutunu görünce hıçkırıklara boğuldu. Genç kız ın cenazesi törenden sonra akşam saatlerinde toprağa verildi.

Savaş değil kaza

Dün, Silivri'deki hastanelerinden alınan 17 tabut, siren çalan ambülansların oluşturduğu konvoyla Silivri Camii'ne getirildi. Burada öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından cenazeler Akören Köyü'ne getirildi. 17 tabutun köye girişi sırasında ağıtlar yakıldı, bayılanlar oldu. Köy mezarlığında sandalyelerin üzerine dizilen 17 tabutun görünümü, savaşları anımsatıyordu. 4 cenaze, köyün arkasındaki mezarlığa, diğer cenazeler ise Akören Köyü meazarlığında toprağa verildi.

Burası Mert'in sırası

Silivri Piri Mehmet Paşa İlköğretim Okulu öğrencisi Mert Demir'in sınıf arkadaşları, sırasına karanfiller koyarak ‘‘Lütfen burada kimse oturmasın, çünkü burası Mert'in yeri’’ yazılı kağıt bıraktı. 4-B sınıfı öğrencileri arkadaşlarının ölümüne inanamadıklarını söyleyerek gözyaşı döktü.

Türkiye kazayı konuştu

Kaza, tüm Türkiye'de en çok konuşulan olaylardan biri oldu. Kaza, trafik sorununu tekran kamuoyunun gündemine oturttu. Cenaze töreninde Uğur Karaağaç, kazada yaşamını yitiren annesi Zeliha Karaağaç'ın fotoğrafıyla tabutunun başında beklerken gözyaşlarına hákim olmaya çalıştı (sağda).

Şoföre en çok 10 yıl hapis

Silivri'de aşırı hız nedeniyle kontrolünü kaybedip karşı yöne geçerek çarptığı minibüste 17 kişinin ölümüne, 8 kişinin yaralanmasına neden olmaktan aranan TIR şoförü Necip Cengiz, en fazla 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Yeni TCK tasarısında bu suçlar için öngörülen cezanın alt sınırı 4 yıldan 5 yıla, üst sınırı ise 10 yıldan 12 yıla çıkarılıyor.

Katliam gibi kazanın ardından TIR'dan inen ve yoldan geçen bir otomobile binerek olay yerinden kaçan TIR şoförü Necip Cengiz, akşam saatlerinde jandarmaya teslim olmuştu. Çok yorgun olduğu için kazanın olduğunu söyleyen Cengiz, tutuklandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle