Gündem Haberleri

  100 metre yürü ver elini Türkiye

  Faruk BALIKÇI / HATAY
  02.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SURİYE’den kaçarak Hatay’a sığınan 263 Suriyeli, Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Güvecçi köyüne, sınırdan 100 metre ötedeki Harabjoz köylerinden geldi. Suriyeliler sadece bir tel örgüyü aştıklarını belirterek, “Bizi göndermeyin öldürürler” dedi.

  Güvecçi Köyü’nden Cuma Tomak, sığınmacıların akrabaları olduğunu belirterek, “Sınırlar çizilirken tel örgü bizi ayırmış. Bağlarımız, bahçelerimiz bile neredeyse birbirine karışmış durumda. Karşılıklı kız alıp vermişiz. Kayınpederim ve baldızım da gelenler arasında, ama henüz görüşemedim” diyor.

  Türkler gibi olmak istiyoruz

  5 çocuk annesi Meryem Fedo, Lazkiye Kenti’nden geldiğini belirtirken, çocuklarının özgür bir ortamda büyümesini istediğini belirterek, “Türkiye’den ayrılmak istemiyoruz. Esad’ı istemiyoruz. Allah’tan korkan bir devlet istiyoruz. 5 çocuğum var. Çocuğum hasta doktora götüremiyordum” dedi. Suriyelilerin ağzından, “Demokrasi istiyoruz”, “Türkler gibi yaşamak istiyoruz” sözleri düşmüyor.
  Suriyeliler, geçici olarak
  barındırıldıkları Fehmi Dinçer Spor Salonu’ndan gece otobüslerle, Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü bahçesindeki “çadır kentte” nakledildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı