GeriGündem 10 yıl bedelli yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 yıl bedelli yok

Bedelli askerlik konusundaki haberler nedeniyle açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, böyle bir çalışmanın olmadığını bildirdi. Askerlik süresinin de kısaltılmayacağını duyuran Genelkurmay, hükümetin de direktifi bulunmadığını açıkladı.

GENELKURMAY Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gündeminde bedelli askerlik ve askerlik süresinin kısaltılması yönünde herhangi bir çalışma olmadığını bildirdi. Bedelli askerliği gündeme getiren haberler nedeniyle, özellikle askerlik çağındaki gençlerin gereksiz yere beklenti içine girdiğini ve vatandaşların bu nedenle yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düştüğünü bildiren Genelkurmay, özetle şu açıklamayı yaptı:

‘Mevcut kanun hükümlerinde de belirtildiği üzere, bedelli askerlik uygulaması tamamen TSK’nın ihtiyaçları ile ilgilidir. Askerliğin kısaltılması çalışmaları geleceğe dönük planlandığından, mevcut yükümlü kaynağı ile birlikte önümüzdeki 10 yıllık kaynak durumu da incelenmiş, mevcut ve gelecekteki ihtiyaç fazlası kaynağın askerlik sürelerinin kısaltılması ile eritilmesi uygun bulunmuş ve 15 Temmuz 2003 tarihinden itibaren uygulamaya geçilerek, ihtiyaç fazlası kaynağın eritilmesi hedefi gerçekleştirilmiştir.

Bu nedenle bedelli askerlik uygulamasının yürürlüğe girmesi veya askerlik sürelerinde yeni bir kısaltmaya gidilmesi durumunda TSK’nın yükümlü personel kaynağında ciddi zafiyet olacağı ve görev etkinliğinin menfi yönde etkileneceği değerlendirilmektedir.

Ayrıca, 2004 celp yılı ve müteakip yıllarda TSK ihtiyacından fazla yükümlü kaynağı bulunmamasına rağmen, bedelli askerlik uygulamasına yönelik haberler nedeniyle birçok vatandaşımız yoklama kaçağı veya bakaya duruma düşmekte ve birliklere katılımı azaltarak personel kaynağında önemli bir kayba yol açmaktadır.’

50 bin kişi ‘bedelli çıksın’ dedi


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, ‘talep ortaya çıksın bir görelim’ diyerek bedelli askerliğe yeşil ışık yakarken, AKP de düzenlediği bir anketle bu konudaki talebi ölçtü. AKP’nin anketine katılan yaklaşık 50 bin kişi ‘bedelli askerlik çıksın’ diye görüş belirtti. Bedelli askerlik konusunda AKP adına ilk yasa önerisini Meclis Başkanlığı’na veren Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut’un internet sitesi, gençlerin hücumuna uğradı. Akbulut’un, mustafanuriakbulut.comadresindeki internet sitesi, ‘Bedelli askerlik çıkmalı mı?’ anketine yoğun katılım nedeniyle iki kez çöktü. Ankete katılan 45 bin 718 kişinin tamamı ‘Bedelliye evet’ oyu kullandı. Akbulut TBMMye ‘bedelli askerlik çıkarılsın’ diye yasa teklifi verdi. Ancak AKP yönetimi teklifi işleme koydurmadı. Grup Başkanvekili Faruk Çelik de, ‘Şu anda gündemde bu konu yok’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle