GeriGündem 10 milyon silah sokakta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 milyon silah sokakta

10 milyon silah sokakta
refid:15891310 ilişkili resim dosyası

Umut Vakfı’nın 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde düzenlediği “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü”nde Türkiye’deki bireysel silahlanmanın ürkütücü boyutlarına dikkat çekildi: Şu an sokakta 7.5 milyonu ruhsatsız 10 milyon silah var.

28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü geride kaldı. Umut Vakfı Başkanı Nazire Dedeman ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın destek verdiği Taksim’deki “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” eylemine, yakınlarını kaybeden mağdurlar da katıldı. 1 saat süren eyleme katılan onlarca kişinin elindeki dövizlerde “Bireysel Silahlanmaya Hayır” yazıyordu.

1 yılda 5 bin ölüm

Bireysel silahlanmanın 2010 bilançosu önceki yıllardan farksız. Türkiye’de yılda 3 bin kadar cinayet, ateşli silahlarla işleniyor. Umut Vakfı’nın yayınladığı istatistiklere göre ülkede 2.5 milyon ruhsatlı, 7.5 milyon ruhsatsız, toplam 10 milyon ateşli silah bulunuyor. 3 bin cinayetin 300’ü trafikte, 700’ü kazayla işleniyor. Tartışma, kıskançlık gibi önceden tasarlanmamış cinayet oranı yüzde 90. Bir yıl içinde ortalama 5 bin kişi öldürülürken, bu cinayetlerin yüzde 60’ı ateşli silahlarla işleniyor.

Damla da vuruldu

YÜRÜYÜŞE yakınlarını kaybedenler de katıldı. Bir düğünde muhtarın ateşiyle kızı Damla’yı kaybeden Arif Karadağ, “Biz çocuklarımızı öpüp koklayamıyoruz” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle