Gündem Haberleri

  10 milyar verdi kurtuldu

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bağdat Caddesi'nde Selin Uras ile Erdem Celasun'un ölümüne neden olan Baran Balcıoğlu kefaletle tahliye edildi. 10 milyar lira ödeyen sanık yaklaşık 7 ay sonra özgürlüğüne kavuştu.

  BAĞDAT Caddesi'nde 30 Nisan gecesi üniversite öğrencileri Selin Uras ve Erdem Celasun'un ölümüne neden olan Baran Balcıoğlu, dün 10 milyar lira kefaletle serbest bırakıldı. Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Baran Balcıoğlu, annesi Tomris Balcıoğlu, Selin Uras'ın babası Boray Uras, annesi İpek İnal ile Erdem Celasun'un babası Salim ve annesi Arzu Celasun katıldı. Duruşmaya, basın mensupları alınmadı. Duruşmada önce, Adli Tıp Kurumu'ndan gelen ve sanığın kırmızı ışıkta geçmesi halinde 8'de 8 kusurlu olduğu, yeşil ışıkta geçmesi halinde ise 8'de 2 kusurlu olduğu yönünde görüş bildirilen rapor okundu.

  Kusur 8'de 8 mi, 8'de 2 mi?

  Mahkeme Başkanı Levent Ardahan, sanık Balcıoğlu ile kazada yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına ve iddia makamına, Adli Tıp raporu hakkında ne düşündük-lerini sordu. Baran Balcıoğlu, ‘‘Tahliyemi istiyorum’’ karşılığını verdi. Selin Uras'ın annesi Işık İnal'ın avukatı, 8/8 kusur bildiren raporun tanık raporlarına göre, 8/2 kusurun ise kaza sırasında sanığın yanında bulunanların ifadelerine göre hazırlandığını ifade ederek, ‘‘Biz sanığın 8/8 nispetinde kusurlu olduğunu kabul ediyoruz’’ dedi. Boray Uras, Salim Celasun ve Arzu Celasun da benzer ifadeler kullandılar.

  Kefaleti annesi yatırdı

  Kusur oranlarının tespiti için bilirkişi heyetinden rapor alınmasını isteyen savcı ayrıca, tutukluluk süresi göz önüne alınarak sanığın tahliyesini talep etti. Hákim, bütün delillerin toplandığını belirterek, sanığın 10 milyar lira kefalet karşılığı tahliyesine karar verdi. Farklı raporlar, Karayolları'ndan seçilecek 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından yeniden gözden geçirilecek. Öğretmen olan anne Tomris Balcıoğlu, 10 milyar kefaleti, duruşmadan üç saat sonra yatırdı ve Baran Balcıoğlu akşamüzeri tahliye edildi. Tomris Balcıoğlu 10 milyarlık kefaletin, bugüne kadar bir trafik kazası için istenen rekor para olduğunu ileri sürdü.

  Bağdat Caddesi onu bekliyor

  Baran Balcıoğlu'nun tahliye kararına, Uras ve Celasun' un aileleri büyük tepki gösterdi. Ankara'ya yaptığı yürüyüşle, trafik terörünün önlenmesi konusunda umut olan Boray Uras, kararı şöyle değerlendirdi: ‘‘Baran Balcıoğlu, içeride yeterince çekti. Hapiste kilo aldı. Sağlığına zararlı olan kilolarını vermesi için tahliye edilmiş olabilir. Artık hür. Akşam yine çıkıp Bağdat Caddesi'nde hız denemesi yapabilir. Kendisine yeni masum gençleri kurban seçebilir. Yargılama bitmeden yurtdışına kaçabilir. O yüzden yurtdışına çıkış yasağı getirilmesini istiyorum’’ Salim Celasun ise tepkisini, ‘‘Ne söyleyebilirim ki?’’ diyerek dile getirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı