Gündem Haberleri

  10 maddeyi Gül’den aldı

  Turan YILMAZ - Esra KAYA / ANKARA
  08.01.2011 - 00:31 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Çankaya Sofrası’nda ağırladığı 11 vakıf ve devlet üniversitesinin öğrenci konseyi başkanları ile eylemci öğrencilerin taleplerini, Çankaya Köşkü’ne çağırdığı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’a iletti.

  Özcan’a, “Öğrenciyi sokaktan üniversiteye çekmenin yolu özgürlük alanını genişletmekten geçer” uyarısında bulunan Gül’ün ilettiği maddeler şunlar:

  Polis anlayışsız

  1- Üniversitelerin kontenjanları abartılı şekilde artırıldığı için derslikler yetersiz kalıyor.
  2- Öğrencilere verilen kredi miktarı yeterli değil.
  3- Konsey Başkanı olarak seçimle geliyoruz ve üniversite senatosuna katılıyoruz ama senatoda oy hakkımız yok. Üniversite yönetiminin adamı gibi algılanmak istemiyoruz.
  4- Polis, müdahalelerinde anlayışsız ve sert davranıyor. Bunun önlenmesi lazım.
  5- Üniversitede kılık kıyafet tamamen serbest olmalı. İsteyen herkes istediği kıyafetle gelmeli.
  6- TBMM çatısı altında ‘Gençlik Merkezi’ oluşturulmalı. Gençler siyasilere sorunlarını aracısız iletebilmeli.

  Dersler boş geçiyor

  7- Engelli öğrencilerin rahat hareket edebilmeleri için gerekenler yapılmalı.
  8- Üniversite yönetimi ile iletişimi güçlendirmek için öğrenciler, rektöre, dekana hatta YÖK Başkanı’na rahatça ulaşabilmeli.
  9- Kampusları şehir dışında olan üniversitelerin ulaşım sorunları giderilmeli.
  10- Akademisyenler yetersiz, birçok bölümde bu nedenle dersler boş geçiyor.

  Harçları iletmedi

  Cumhurbaşkanı Gül’ün, Özcan’a ilettikleri arasında eylemci öğrencilerin, “Harçların kaldırılması”na ilişkin talepleri ise yer almadı.

  35 bin öğrenci seçmiş

  Çankaya Sofrası’na davet edilen öğrencilerin belirlenme yöntemine ilişkin eleştirilere de Köşk’ten yanıt geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmet Sever, “Bunlar üniversitelerinin öğrenci temsilcileri. Bunları 20 bin, 35 bin öğrenci seçiyor. Bu öğrenciler de polisten duydukları rahatsızlıktan üniversitelerdeki özgürlük alanının genişletilmesine kadar bütün sorunları özgür bir şekilde dile getirdiler” dedi. Sever, Cumhurbaşkanının, bu öğrencilerle toplantısı sürerken dışarıda eylem yapan öğrencilerin taleplerine de gerekli duyarlığı gösterdiğini belirterek, “Bu öğrencilere dokunulmaması istendi. Talepleri de Cumhurbaşkanına iletildi” dedi.

  Aykırı olun ama illegal örgütlerden uzak durun

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ta taleplerini ilettiği öğrencilere, yemekte nasihatlerde bulundu. Gül, önceki gün Çankaya Sofrası’nda ağırlayarak, “Tamamen özgür olun, ne düşünüyorsanız söyleyin, sizden bunu istiyorum” sözleriyle sorunlarını iletmelerini istediği öğrencilere de şu mesajı verdi: “Eğitiminizin yanında ülke meseleleriyle de ilgileneceksiniz, ilgilenmelisiniz de, bu sizin en doğal hakkınız. Ama bunu yaparken sizden sadece bir şey istiyorum, şiddetten, sorunları istismar eden illegal örgütlerden uzak durun. Bunun dışında ne kadar aykırı olsa da görüşlerinizi ifade edin, çekinmeyin.”

  ‘Anadil haktır’ denilmedi

  CUMHURBAŞKANLIĞI Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Taraf Gazetesi’nin dünkü sayısında Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu’nun, Cumhurbaşkanı Gül’ün “anadil haktır, bu hak tanınacak” dediğine ilişkin sözlerinin manşetten yayınlandığını anımsattı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu konuyla ilgili görüşlerinin açık olduğunu ve bunu kamuoyu önünde defalarca dile getirdiğini belirten Sever, “Sayın Cumhurbaşkanı, sivil toplum kuruluş temsilcileriyle yaptığı kahvaltıda böyle bir ifade (anadil haktır, bu hak tanınacak) kullanmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın, kahvaltıda, kamuoyuyla paylaştığı görüşlerin ötesinde bir söylemi olmamıştır” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı