Gündem Haberleri

  10 gün maratonu

  Hürriyet Haber
  25.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÖSYM, adaylara ön bilgi vermek amacıyla üniversite tercih kılavuzunu internet sitesinde yayınladı. Tercihler 15-25 Temmuz arasında yapılacak. Herhangi bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar 2-6 Eylül arasında kayıt yaptırabilecek.

  ÖĞRENCİLERİN 15-16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda tamamladığı Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ardından, 2013-ÖSYS tercih kılavuzu da yayınlandı. Adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayınlanan kılavuza göre üniversite tercihleri 15-25 Temmuz arasında alınacak. Adaylar tercih hizmet ücreti olarak 3 TL, internet üzerinden yapılacak işlemler için de 2 TL yeni şifre bedeli ödeyecek. LYS puanlarının açıklanacağı tarihin belirtilmediği kılavuza göre 2013-YGS’ye girip 140 veya daha fazla puan alan adaylar tercih yapabilecek. Başvurular hem başvuru merkezleri hem de internet üzerinden yapılabilecek. Tercih yapabilmek için ilgili YGS ve LYS türlerinden belirtilen baraj puanını aşmak gerekiyor. Meslek yüksekokulu ön lisans programlarını, açık öğretim ön lisans programlarını ve özel yetenek gerektiren lisans programlarını tercih listesine yazabilmek için ilgili YGS puan türünde en az 140 almak gerekiyor.

  NASIL YERLEŞECEKLER?

  Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile teknoloji, sanat ve tasarım, turizm fakülteleri lisans programlarının kontenjanlarını tercih edebilmek için ilgili YGS ve LYS puan türünde en az 180 almak gerekiyor. Meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili LYS puan türünde en az 180 puan alma şartı bulunuyor. 2013-YGS’ye ve LYS’lere giren adaylar, 2013-2014 öğretim yılı için lisans ve ön lisans programlarına YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları, okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları gözönünde tutularak yerleştirilecekler.

  KAYITLAR EYLÜLDE

  Yerleştirme puanları hesaplanırken tüm adayların OBP’leri 0,12 katsayısıyla çarpılacak. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olanların OBP’leri, alanlarında bir yükseköğretim programına yerleştirilirken ayrıca 0,06 ile çarpılarak yerleştirme puanlarına eklenecek. OBP’lerin yerleştirme puanlarına katkısı, adayların bir önceki yılda bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olup olmamalarına göre farklı olacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra üniversiteliler 2-6 Eylül tarihlerinde kazandıkları üniversite ve bölüme kayıt yaptırabilecekler.

  ÖĞRETMENLER ‘MOBİL’ OLUYOR

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerle iletişimi geliştirmek için yeni bir uygulamaya başlıyor. MEB Personel Test Mobil Uygulaması ile öğretmenler, yöneticiler ve personel, bilgisayarlarının yanı sıra akıllı cep telefonlarından da Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’ne (MEBBİS) girebilecek. Böylece öğretmenler son yapılan değişikliklerden en kısa zamanda haberdar olacak. Özlük bilgileri, hizmet içi eğitim bilgileri, görev ve görevlendirme kayıtları, izinler, ödüller, sınav bilgileri gibi daha pek çok veriye buradan ulaşabilecek olan öğretmenler, hizmet içi eğitim başvurularını da yine buradan yapabilecek. Uygulama, Android ve IOS platforma sahip tüm mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek. Bakanlık, öğrenci ve veliler için de geliştirilen uygulamayı ilerleyen zamanlarda hayata geçirecek. ? AA

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı