GeriGündem 10 binlerce kişilik Cumhuriyet korosu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 binlerce kişilik Cumhuriyet korosu

DEVLET Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) öncülüğünde harekete geçen opera sanatçıları, Cumhuriyet’in 85’inci yıldönümünü, hiçbir yerden sponsorluk almadan 81 ilden gelecek olan 3 bin kişilik çok sesli müzik, klasik Türk müziği, halk müziği, gençlik ve çocuk koroları ve 10 binlerce katılımcıyla Ankara’da kutlayacaklar. Böylece konsere katılanlar aynı zamanda ’85’inci Yıl Cumhuriyet Korosu’nun sanatçıları arasına girmiş olacaklar.

Atatürk’ün "Cumhuriyet’in temeli kültürdür" sözünden hareketle yola çıkan sanatçılar, kutlamanın hiçbir kişiye, kuruma mal edilmemesine özen gösterdiklerini, koronun bu nedenle ülkenin her yanından kendi olanaklarıyla katılan bir kısmı amatör, bir kısmı profesyonel sanatçılarla oluşturulduğunu bildirdiler.

Proje sorumlularından opera sanatçısı ve TOBAV Mersin Başkanı Mehmet Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre 3 bin kişilik koro, 26 Ekim 2008 Pazar günü saat 12.00’de Anıtkabir yanındaki Anıtpark’ta buluşacak ve tüm katılımcılarla birlikte toplam 11 marş söyleyecek.

Orkestra şefi İbrahim Yazıcı’nın yöneteceği bu konsere, bu etkinlik için oluşturulan 60 kişilik bir bando eşlik edecek. Özellikle "Atatürk Cumhuriyeti kuşaklarının okullarda öğrendikleri marşlardan" seçilen parçalar tüm katılımcılar tarafından da bilindiği için 10 binlerce kişi tarafından birlikte seslendirilecek. Böylece Cumhuriyet’in 85’inci yıldönümü tamamen halk desteği ve katılımıyla ve ilk defa bu kadar büyük bir koro tarafından kutlanmış olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle