Gündem Haberleri

  10 bin kişi Ata’nın izinde yürüdü

  Onur BAYRAM/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
  26.08.2009 - 11:35 | Son Güncelleme:

  BÜYÜK Taarruz’un 87’nci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) bu yıl 5'incisini düzenlediği Kocatepe Zafer Yürüyüşü'ne katılan 10 bini aşkın kişi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüdü. Soğuğa ve yağmura aldırmadan yürüyüşü tamamlayan katılımcılara, 87 yıl önce savaşa giden askerlere verilen hoşaf, bükme ve tahin ikram edildi.

  YÜRÜYÜŞTEN FOTOĞRAFLAR

  Başkumandanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinen Büyük Taarruz’un 87’nci yıldönümünde Afyonkarahisar, üniversite öğrencileri ve sivil toplum örgütü temsilcilerine ev sahipliği yaptı. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) bu yıl 5'incisini düzenlediği Kocatepe Zafer Yürüyüşü'ne katılan 10 bini aşkın kişi, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının mücadelesini adeta yaşadı. Her ayrıntının 87 yıl öncesini yaşatacak şekilde düşünüldüğü Zafer Yürüyüşü’ne Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki 50’yi aşkın üniversiteden 300 civarında öğrenci ile 5 bin aşkın sivil toplum örgütü temsilcisi ve binlerce Afyonkarahisarlı katıldı.

  Atatürk’ün 24 Ağustos 1922’de geldiği Şuhut İlçesi’nde konuk edildiği evi gezen binlerce kişi, ilk olarak Şuhut’ta yapılan etkinlikleri izledi. Ramazan nedeniyle geçen yıla oranla Şuhutlular’ın katılımında düşüş yaşandı, ancak buna rağmen coşku azalmadı.

  Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga’nın açılış konuşmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tanıtım filmi izlendi. Askeri bando konseri ve halk oyunları gösterilerinin ardından AKÜ Devlet Konservatuvarı'nın Türk halk müziği konseri gençleri coşturdu. Hareketli türküler çalındığında kendini sahneye atan gençler, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve Vali İmga’nın önünde göbek attı. Gençleri tebessümle izleyen protokol zaman zaman türkülere tempo tutarak eşlik etti.

  BAKAN EROĞLU DA YÜRÜDÜ

  Kocatepe Zafer Yürüyüşü’nün başladığı Çakırözü Köyü’nde protokol üyeleri havai fişeklerle karşılandı. Bakan Veysel Eroğlu, Vali Haluk İmga, Belediye Başkanı AKP'li Burhanettin Çoban ile İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Bülent Aker yürüyüşün başlayacağı noktada üniversiteli gençleri bekledi. Askerlerin bayrak dağıttığı protokol üyeleri, şiir okuyan Afyonkarahisarlı çocuklardan Kurtuluş Savaşı ve Atatürk şiirleri dinledi. Gençlerin ve asker birliğinin gelmesiyle yürüyüşe başlayan protokol üyeleri 14 kilometrelik Zafer Yolu’nun ilk kilometresini yürüdü. Sesli yayın araçlarından 10'uncu Yıl ve İzmir Marşı’nın çalındığı yürüyüşte binlerce kişi marşlara eşlik etti. Atatürk ve kahraman Türk ordusunun izinden marşlarla yürüyen binlerce kişi, 87 yıl öncenin duygusunu yaşarken, birinci kilometreden sonra yolun sağında toprak alana geçerek yürüyüşçüleri selamlayan Bakan Eroğlu, Kocatepe’nin Türk tarihinin en önemli noktalarından biri olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kocatepe’den başlayarak kurtarıldığını belirten Eroğlu, kurtuluş yolunda can veren tüm şehitleri minnetle andı.

  Atatürk’ün adımlarını takip eden Zafer Yürüyüşü katılımcıları yolda hem dik yokuşları tırmandı, hem de gittikçe etkisini arttıran rüzgar ve soğuğa direndi. Yürüyüşün son kilometrelerinde ise yağmur başladı. Yağmurun bile yıldırmadığı gençler Atatürk ve silah arkadaşlarının izinde ıslanarak da olsa zirveye ulaştı.

  İşgalci Yunan ordusunu hazırlıksız yakalamak için Atatürk ve silah arkadaşlarının gece gizlice çıktığı yoldan 14 kilometre boyunca Kocatepe'ye yürüyen gençler, 1151 rakımlı Şuhut İlçesi’nden yaklaşık 4 saatte 1874 rakımlı Kocatepe’ye tırmandı. Gençler yol boyunca, sık sık, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Kemalist gençlik geliyor', ‘Vatan sana canım feda’, ‘Ne mutlu Türküm diyene’, ‘Genciz güçlüyüz Atatürkçüyüz’ sloganları attı.

  Mola noktalarında su, meyve suyu, çay, sandviç ikram edilen yürüyüşçülere 87 yıl önce savaşa giden askerlere verilen hoşaf, bükme ve tahin de ikram edildi. Üşüyen katılımcılar Afyonkarahisar Garnizon Komutanlığı’nın dağıttığı çorba ile ısındı. Büyük Taarruz’a giden askerlerle aynı mönüden hazırlanan yemekte mercimek çorbası ve üzüm hoşafı dağıtılırken, bazı yürüyüşçüler sahuru da bu yemeklerle yaptı. Askerlerin aralıksız çorba pişirdiği çadırda çorba ile ısınanlar ardından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz'un emrini verdiği Kocatepe’ye ulaştı. Kocatepe’ye ulaşanlar, AKÜ Rektörü Prof.Dr. Ali Altuntaş’ın Büyük Taarruz’un önemini ve zafer yürüyüşünü anlattığı konuşmasını dinledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehteran Takımı’nın gösterisiyle devam eden etkinlikler AKÜ Halk Dansları Topluluğu’nun ‘Zafer’ adlı gösterisiyle sürdü.

  Kocatepe'deki etkinlikler İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın konseriyle devam etti. Kocatepe’deki Zafer Yürüyüşü etkinlikleri, katılımcıların güneşin Atatürk heykelinin ardından doğmasını izlemesiyle son buldu.

  Siyasi hiç bir etkinliğe izin verilmeyeceği açıklanan yürüyüşte CHP gerginliği yaşandı. İstanbul'dan otobüslerle gelen binlerce CHP’li hükümeti sık sık eleştirdi. ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ sloganı atan CHP’liler Ergenekon davasına göndermelerde bulunarak slogan attı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı