Gündem Haberleri

  1 yılda 64,5 milyon prezervatif

  A.A.
  03.07.2007 - 15:44 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de geçen yıl 64,5 milyon prezervatif satıldı; ayda 10 adet ile beyaz yakalılar en çok prezervatif tüketen kesim oldu.

  Okey Uzman Ürün Müdürü Neslihan İnce, Türkiye'de prezervatif pazarının her geçen gün biraz daha büyüdüğünü belirterek, 2006 sonu itibarıyla 64,5 milyon adet tekli olarak gerçekleşen prezervatif satışlarının, pazara yeni giren değişik ürünlerin de etkisiyle genişlediğini kaydetti.

  Korunma yöntemleri konusunda oldukça bilinçsiz olan Türk halkının yüzde 27'lik kesiminin hiçbir korunma yöntemi kullanmadığına, yüzde 36'lık kesimin ise diğer yöntemleri izlediğine dikkat çeken İnce, prezervatif kullanımının yüzde 12'lik pay almasına karşın önümüzdeki dönemde genç ve eğitimli kesimin etkisiyle bu payın artacağını öngördüklerini bildirdi.

  Toplam 4 milyon potansiyel prezervatif kullanıcısının olduğu Türkiye pazarında 40 ticari ismin faaliyet gösterdiğine işaret eden İnce, düzenli prezervatif kullanıcılarının tüketimin yüzde 90'ını gerçekleştirdiğini ve bu kullanıcıların yıllık prezervatif tüketiminin 6-8 paket arasında değiştiğini, düzensiz kullanıcıların ise yıllık tüketiminin 1-1,5 paketten oluştuğunu kaydetti.

  Bir tüketicinin prezervatif kullanım yılının ortalama 4 yıl olduğunu, her 4 yılda bir pazara yeni tüketicilerin girdiğini belirten İnce, gençler ve öğrencilerin en az tüketim gerçekleştiren kesim olduğunu, beyaz yakalıların ise ayda 10 adet ile en fazla tüketimi gerçekleştiren kesimi oluşturduğunu bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı