GeriGündem 1 yıl sürek avı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 yıl sürek avı

Türk Escobar'ı Ramazan Yıldız'ın tam 1 yıl sürdürülen müthiş bir operasyon zinciriyle yakalandığı açıklandı. Türk Emniyeti'nin yabancı ülke emniyetleriyle ortaklaşa yaptığı operasyonlar sonucu 21 kişi çeşitli tarihlerde tutuklandı, Yıldız'ın yakalanmasıyla operasyon sona erdirildi.

ULUSLARARASI uyuşturucu kaçakçısı Türk Escobar'ı Ramazan Yıldız'ın, İstanbul'da işadamı kimliğinde başta Mehmetçik Vakfı olmak üzere pek çok vakfa para yardımı yaptığı ortaya çıktı. Yıldız'ın bu yüzden Cumhurbaşkanı Demirel tarafından plaketle ödüllendirildiği anlaşıldı. Yıldız, dün savcılıktaki ifadesinde tüm suçlamaları reddetti.

Türk Escobar'ını yakalatan süreç bundan bir yıl önce Mart 1998'de başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın koordinesinde, 6 Avrupa ülkesinde ortak yürütülen operasyon şöyle gerçekleşti:

14 Mart 1998: Ramazan Yıldız'ın yönettiği birbirinden bağımsız 15 ayrı organisazyonun telefonları, 7 ülkede birden dinlenmeye başlandı.

7 Haziran 1998: Ramazan Yıldız grubunun bir kuryesi Euro-Lines firmasına ait otobüsle İspanya'ya 7 kilo eroin götürürken Utrecht'te yakalandı.

16 Haziran 1998: Nassaukade'deki Westropa Oteli'nde kalan 2 yabancı kuryenin otomobilinde 7.5 kilo eroin ele geçirildi.

REHİN MANAV Yıldız'ın adamları Hollanda'da uyuşturucu borcunu ödemeyen K. Dağdelen adlı Türk manavı rehin aldı. Şebeke, bu kişinin 14 yaşındaki oğlunu rehin alıp kendisini bıraktı. Çoçuğu rehin tutanlar ın Yıldız'ın adamları olduğu bildirildi.

3 Temmuz 1998: Venlo gümrüğünde 82 kilo eroin yakalandı, 7 kişi tutuklandı.

20 Ağustos 1998: Rotterdam'da İngiltere'ye gidecek 130 kilo eroin ele geçirildi. 6 sanık tutuklandı.

Eylül 1998: Dordrecht'de 2 Romanyalı ve 1 Türk'ün kamyonlarında 15 kilo eroin ele geçirildi.

BETONLA ÖLDÜRDÜLER Ramazan Yıldız'ın eroinlerini pazarlayan ve bazı bilgileri Hollanda polisine aktaran Richerd Archer adlı kişi, 20 Eylül 1998'de Vinkeveense Plassen'de 65 kilo ağırlığında bir betonla ölü olarak bulundu. 3 kişi tutuklandı.

752 KİLO KOKAİN Mersin Limanı'nda dondurulmuş ananas kutuları içinde 752 kilo kokain ele geçirildi. Kokainin Amsterdam’da Ahmet Güverte'ye gideceği ortaya çıktı.

28 Ekim 1998: Ramazan Yıldız tarafından İngiltere'ye gönderilen 100 kilo eroin İngiltere'de ele geçirildi, 9 kişi tutuklandı.

3 Kasım 1998: İstanbul'dan Avrupa'ya sevkedilmeye hazırlanan 34.5 kilo eroine el kondu.

11 Kasım 1998: İzmir'de 20 kilo eroin ele geçirildi 3 kişi tutuklandı.

12 Aralık: Rotterdam'da 28 kilo eroin taşıyan 2 kişi tutuklandı. 24 Aralık'ta yine Rotterdam'da 1 kişi 43 kilo eroinle yakalandı. Yine Rotterdam'da 4 Ocak 1999'da 5 kişi 31 kilo eroinle yakalandı.

SUSTURUCULU UZİ'LER Amsterdam'da bayan uyuşturucu kuryesi 50 kilo eroinle yakalandı. Bunun ardından Amsterdam'da bulunan bir evde susturucu takılmış 2 adet mikro Uzi otomatik tabanca ele geçirildi. Ramazan Yıldız organizasyonunun Uzi marka tabanca kaçakçılığı yaptığı da ortaya çıktı.

25 Mart 1999: İstanbul'da 25 Mart 1999'da 53 kilo eroin ele geçirildi. 14 kişi tutuklandı.

2 Nisan 1999: İngiltere Manchester'de 200 kilo eroin ve 250 kilo kokainle yakalanan 3 Türk tutuklandı. 12 Nisan'da gerçekleştirilen operasyonda 3'ü Kolombiya'lı, 1'i Şili'li ve 1 Hollanda'lı 5 kişi 2 kilo eroin ve kilo kokainle yakalanıp tutuklandı.

YILDIZ'IN ORTAĞI TUTUKLANDI Yıldız'ın ortaklarından Pakistan'lı Abdullah Gaffer Malik Hollanda'da tutuklandı.

VE SON Tam 1 yıl 1 ay süren uluslararası operasyonun sonuna gelindi. Bu süreçte Türkiye'de 21 kişi çeşitli tarihlerde uyuşturucuyla yakalanıp tutuklandı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün operasyonu yürüten Hollanda, Belçika, Danimarka, Almanya, İngiltere, İspanya polisleriyle yaptığı görüşmeler sonucunda ‘Balyoz’ operasyonunun 26 Nisan 1999'da sona erdirilmesine karar verildi. 26 Nisan'da Ramazan Yıldız, İstanbul'daki muhteşem villasında yakalandı.

Escobar Ramazan'dan Özal'a seçim desteği

ULUSLARARASI uyuşturucu kaçakçısı Ramazan Yıldız, Malatya'dan bağımsız milletvekili seçilen Ahmet Özal'ın arkadaşı çıktı. Ahmet Özal'la hemşeri olan Ramazan Yıldız'ın seçimler öncesinde Malatya'ya gelerek adamlarıyla birlikte kendisine destek verdiği öne sürüldü. Ahmet Özal'ın, seçim çalışmaları sırasında Yıldız'a ait Pötürge ilçesi Virancık Köyü'ndeki evde gece konakladığı da iddia edildi.

Yıldız'ın Pötürge Kaymakamına Opel marka cip bağışladığı da ortaya çıktı. Türk Escobar'ının Pötürge İlçe Jandarma Komutanlığı'nın tefrişi için 10 milyar lira bağışta bulunduğu bildirildi. Yıldız'ın ayrıca, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne Renault marka otomobil bağışladığı da öğrenildi. Yıldız'ın bu davranışlarından ötürü, Pötürge'de güvenlik güçleri ve Kaymakamlık tarafından el üstünde tutulduğu öne sürüldü.

Yıldız'ın, Celal Bayar ve Kenan Evren'in makam aracı olarak kullandığı Cadillac Limuzin'i açık artırmayla satın aldığı ve Oral Çelik'le birlikte kullandığı da anlaşıldı.

Özal ise Yıldız'ı seçim kampanyası sırasında tanıdığını söyledi. Özal, ‘‘İstanbul'dan destek olmak için 100-150 tane işadamı geldi. Yıldız'la onlardan biri olarak tanıştım. Bu adamdan maddi yardım almadım’’ dedi. Özal, kullandığı cipin Yıldız'a ait değil, Pötürgeli İbrahim adlı kişinin, kaldığı evin ise muhtara ait olduğunu bildiğini söyledi.

Mazbatasını aldı

MALATYA Bağımsız Milletvekili Ahmet Özal, milletvekilliğindeki 1. hedefinin merkez sağı birleştirmek olduğunu söyledi. Kardeşi Efe Özal'la TBMM'ye gelerek milletvekilliği işlemlerini yaptıran Özal, seçilmesinde babası merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yüzde 99 etkisi olduğunu belirtti. Yakasında babasının resmi bulunan bir rozet taşıyan Özal, satın aldığı milletvekili rozetini takmadı.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle