Gündem Haberleri

  1 yaşından küçük kuzular kesilmez

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, son günlerde başkentte sıkça konuşulan ‘kuzu-aslan’ fıkrasına atıfta bulunarak, ‘‘Kuzular bitince hazine farelerine sıra gelir. Gıdasız kalmaz aslan. Zaten Kurban Bayramı'nda, 1 yaşından küçük kuzular kesilmez’’ dedi. DTP Genel İdare Kurulu'nda konuşan Cindoruk, şunları söyledi:

  ‘‘Batı demokrasilerinde, bugün Türkiye'nin tartışılan kurumları yoktur. Tartışılan bu kurumlar, yetki ve görevlerini yeniden belirlemek durumundadır. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçildiği yarı başkanlık sistemi getirilmelidir. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile MGK anayasal kurumlardır, ama son olaylar ışığında bu kurumların demokratik yetki ve görev alanlarının sınırlandırılması gerekir. Aksi halde çatışma çıkar. Mesele buzları çözmek değil, suları dondurmamaktır.’’

  ‘‘Siyasetçilerin askerlerden korkup korkmadığı’’ sorusuna ise Cindoruk, ‘‘Türk ordusu ile siyasi açıdan aykırı noktalara düşmüş insanlarız. Siyasetçi korkarsa, o zaman kimsenin ensesinde kesekağıdı patlatmamalı. Siyaset, akıl işidir. Devlet organları birbirinden korkmamalı. Zaten korkunun ecele faydası yok’’ karşılığını verdi.

  Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Demirel'in anlattığı ‘kuzu-aslan’ fıkrasını hatırlatması üzerine Cindoruk, ‘‘Kurban Bayramı yaklaşınca, herkes koyun-kuzu hikayeleri anlatmaya başladı. Kuzular bitince hazine farelerine sıra gelir. Gıdasız kalmaz aslan. Zaten Kurban Bayramı'nda 1 yaşından küçük kuzular kesilmez’’ diye konuştu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı