Gündem Haberleri

  1 milyon kişiye iyi gelecek

  Hürriyet Haber
  18.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  RUSİHAK sayesinde Türkiye'de zihinsel ve ruhsal rahatsızlığı teşhis edilmiş yaklaşık 1 milyon kişi kendini daha iyi hissedecek.

  Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK), Avrupa ve Kuzey Amerika'da uygulanan, toplum-temelli hizmet modelini ülkemizde geliştirmeye,  zihinsel ve ruhsal rahatsızlıkları olan kişileri toplumsal yaşama katmayı hedefliyor. 

  PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ / WEB TV

  Sabancı Vakfı'nın desteğiyle hayata geçen ve "sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini" konu alan "Fark Yaratanlar" programının geçen haftaki konuğu, Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği oldu...

  2006 yılında kurulan Dernek, ruhsal sağlık sorunlarını birebir yaşayan ve tanık olan kişilerle, zihinsel ve ruhsal rahatsızlıkları olan kişilerin sorunlarının kamuoyunda görünür hale getirilmesi ve toplumsal yaşama katılımlarının teşvik edilmesi için çalışıyor.

  Türkiye'de zihinsel ve ruhsal rahatsızlığı teşhis edilmiş yaklaşık 1 milyon kişi var. Hastane dışında belirli ve koordineli bir hizmet ağı olmayan, kurum temelli bir hizmet modeli işleyen Türkiye'de, ruhsal rahatsızlığı olan kişilerin toplumsal yaşama katılımları desteklenemiyor. Bu da tedavi gören kişilerin aynı şikayetlerle yeniden hastanelere başvurmasına yol açıyor.

  RUSİHAK, Avrupa ve Kuzey Amerika'da 30 yıldır uygulanan, tıbbi tedavi ile sınırlı olmayan, bireyleri toplumdan yalıtmadan, toplum içerisinde yaşamalarını sağlayan,  sorunu bizzat yaşayanların hizmetlerin planlanması, uygulanması ve denetlenmesi sürecine katılımlarını destekleyen toplum temelli hizmet modelinin ülkemizde gelişmesini hedefliyor. Bu amaçla bir yandan ruhsal rahatsızlıkları olan kişilere hakları konusunda hukuksal destek verirken, bir yandan da kamuoyuna ve hasta yakınlarına yönelik bilgilendirici yayınlar hazırlıyor, toplantılar düzenliyor;  yurtdışında yapılan ruh sağlığı hizmetlerine yönelik araştırma ve farklı modelleri kamuoyuyla paylaşıyor.

  Toplum temelli hizmet yaklaşımıyla çalışmalar yürüten RUSİHAK, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu başta olmak üzere kamu kuruluşları, akademik çevreler ve ilgili dernekler ile iletişim kurarak bu alanda farkındalık yaratıyor. RUSİHAK bugüne kadar farklı projelerle 1200 kişiye ulaştı.

  "Fark Yaratanlar" programına konu olan isimler, Türkiye'nin dört bir yanından gelen başvurular arasından seçiliyor. Seçilen Fark Yaratanlar, her Perşembe günü saat 20.50'de CNN Türk ekranlarından izleyicilerle buluşuyor.

  "Fark Yaratanlar" televizyon programında yayınlanan tüm Fark Yaratan videolarına www.farkyaratanlar.org, www.sabancivakfi.org web sayfalarından ulaşılabilmektedir, ayrıca Facebook, Twitter ve YouTube'da takip edilebilmektedir.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı